Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Czym są zęby mądrości i dlaczego wykonuje się usuwanie ósemek?

Trzecie zęby trzonowe u człowieka, które wyrastają u osób w wieku 16-20 lat jako ostatnie, nazywane są zębami mądrości lub potocznie ósemkami. Większość dorosłych osób słyszała o zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek. Poniżej przedstawiamy fakty dotyczące wyrywania ósemek i opisujemy jak przebiega usuwanie ósemek  w naszym gabinecie w Warszawie.

Pozycja górnych i dolnych ósemek

Dlaczego potrzebne jest wyrywanie ósemek?

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest typowym zabiegiem związanym z anatomią człowieka. Szczęki współczesnego homo sapiens są o wiele mniejsze niż szczęki naszych ewolucyjnych przodków ze względu na zmiany w trybie odżywiania i typie pożywienia. Wyrywanie ósemek  to rozwiązanie problemu braku miejsca w szczęce na zęby mądrości, które pojawiają się po obu stronach szczęki jako ostatnie w kolejności. Skutkiem braku miejsca jest zatrzymanie tych zębów i konieczność usuwania ósemek. Zatrzymanie może być bolesne i powodować opuchliznę, gdy zatrzymany ząb otoczony jest kością (zatrzymanie całkowite). Z tego powodu zatrzymane zęby mądrości wymagają leczenia jakim jest chirurgiczne usuwanie ósemek.

 Zatrzymane ósemki do usunięcia przekrój

Ból mogą również sprawiać te zęby mądrości, które wyrżnięte są niezupełnie lub nieprawidłowo i kwalifikują sie do zabiegu usuwania ósemek. Zaleca się chirurgiczne usuwanie ósemek pacjentom przed ukończeniem dwudziestu lat, ponieważ ich korzenie zębów są mniej rozwinięte a ryzyko powikłań po usuwaniu ósemek jest mniejsze. Najlepiej, gdy lekarz stomatolog oceni stan uzębienia nastolatka (16-19 lat), aby postawić diagnozę i określić, czy potrzebne jest usuwanie ósemek.

Usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Wyrywanie ósemek zatrzymanych to standardowy zabieg w chirurgii stomatologicznej. Poprzedza go zawsze wykonanie pantomogramu, który jest bardzo pomocny przy usuwaniu ósemek, bo pokazuje jak położony jest ząb trzonowy. Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe.

Ósemka wymagająca usunięcia

Czasami chirurgiczne usuwanie ósemek przez stomatologa oznacza potrzebę szycia tkanek. Po zabiegu wyrywania ósemek pacjent powinien trzymać przygryziony kawałek opatrunku (gazy) przez pół godziny, aby zatamować możliwe krwawienie z miejsca zabiegu. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, niektórzy pacjenci decydujący się na usuwanie ósemek odczuwają ból i opuchliznę pooperacyjną, które jednak mijają po kilku dniach. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się lub nie ustępują, konieczna jest kolejna wizyta w naszym gabinecie stomatologicznym. Tak samo należy postąpić, jeżeli po wyrywaniu ósemek pojawiają się gorączka lub krwawienie.

 

Ból, który odczuwa się przez pierwsze 48 od zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek  można łagodzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Dobrze jest również bezpośrednio po zabiegu stosować zimne kompresy na policzku. Czasami po wyrywaniu ósemek niezbędne jest zastosowanie silniejszych leków czy antybiotyków zgodnie z zaleceniami lekarza. W naszym centrum stomatologii po każdym zabiegu chirurgicznym przekazujemy pacjentom szczegółowe zalecenia i porady dotyczące dalszego leczenia.

> Dowiedz się ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek.
> Skontaktuj się z naszym gabinetem.

 

 

Program Lojalnościowy