RTG zęba Warszawa Bemowo – rentgen zębów punktowy

Strona głównaDiagnostykaRTG zęba Warszawa Bemowo – rentgen zębów punktowy

Rentgen punktowy to jedno z badań diagnostycznych wykonywanych w naszej klinice. Dzięki niemu stomatolodzy mogą dokładniej rozpoznać problem i dopasować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zdjęcie RTG zębów umożliwia lekarzowi zobaczenie tego, czego nie widać podczas standardowego badania stomatologicznego.

Zapoznaj się z cennikiem RTG zębów w naszej klinice stomatologicznej (Warszawa Bemowo). W zakresie naszej oferty znajduje się też pantomogram (czyli prześwietlenie panoramiczne żuchwy i szczęki) oraz tomografia komputerowa CBCT.

Czym jest punktowy rentgen zęba?

RTG punktowy to zdjęcie rentgenowskie wykonywane w celu diagnostyki zmian w obrębie konkretnego zęba i jego otoczenia. Ze wszystkich badań radiologicznych to wyróżnia się największą rozdzielczością, umożliwia więc stomatologowi szczegółową diagnostykę. RTG punktowe pozwala ocenić przebieg korzeni zęba, liczbę kanałów i stopień ich zakrzywienia oraz stan powierzchni stycznych zębów.

Potrzebujesz profesjonalnej diagnozy stomatologicznej?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz do nas lub zadzwoń

Wskazania do wykonania RTG zębów

Wskazania do wykonania rentgena stomatologicznego mogą być różne – od uporczywego bólu zęba po zaawansowane metody terapii, mające na celu korektę kształtu i ustawienia uzębienia. Zdjęcie rentgenowskie często wykonuje się pacjentom w przypadku:

 • leczenia próchnicy;
 • stanów zapalnych w obszarze miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych;
 • konieczności ekstracji zęba;
 • leczenia kanałowego;
 • podejrzenia zmian chorobowych niewywołujących objawów bólowych.

Zdjęcie RTG zęba. Jak się przygotować?

Zdaniem eksperta

Stanislava Kaydanovich

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed badaniem nie trzeba być na czczo, samo zrobienie RTG jest zupełnie bezbolesne. Jedyne, o co zostanie poproszony pacjent, to zdjęcie kolczyków i innej biżuterii umieszczonej w okolicach twarzy.

Rentgen punktowy zęba – sprzęt wykorzystywany w naszej klinice w Warszawie

Specjaliści z naszej kliniki posługują się cyfrowym systemem Kodak Dental Systems do specjalistycznych zdjęć RTG zębów. W skład wyposażenia do diagnostyki obrazowej wchodzi radiowizjografia cyfrowa Kodak  o realnej rozdzielczości obrazu 20 lp/mm, która zapewnia bezkonkurencyjnie wysoką jakość zdjęć. Dawka promieniowania podczas robienia zdjęcia urządzeniem Kodak  jest kilkukrotnie mniejsza niż przy zwyczajnym zdjęciu rentgenowskim. Co ważne, Kodak  znacznie skraca czas oczekiwania na zdjęcie – do poniżej 2 sekund.

Punktowy rentgen stomatologiczny – jak się wykonuje prześwietlenie zęba?

Specjaliści z naszej kliniki wykonują zdjęcia rentgenowskie zębów na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego lub bez skierowania – po wykonaniu bezpłatnego przeglądu w naszym gabinecie. To rozwiązanie wygodne dla pacjenta, znacznie ułatwiające i przyspieszające diagnostykę.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Czujnik RVG , za pomocą którego nasi specjaliści wykonują zdjęcie, to osiągnięcie technologiczne poparte wieloletnim doświadczeniem firmy Kodak w dziedzinie diagnostyki stomatologicznej. Dzięki zastosowanej warstwie światłowodowej czujnik ten zapewnia wysoką jakość obrazu oraz bezkonkurencyjną tolerancję czasu naświetlania, która pozwala na wykonanie perfekcyjnego zdjęcia przy każdym badaniu. Chwilę po wykonaniu zdjęcia, jest ono widoczne na ekranie komputera i wynik badania może być analizowany przez lekarza.

Aparat punktowy Kodak obsługuje skuteczny i prosty w użyciu program komputerowy, który przechowuje historię zdjęć pacjentów, przeprowadza niezbędne analizy i pomaga lekarzowi szybko postawić trafną diagnozę (umożliwia wykrycie nieprawidłowości). Dodatkowo wszystkie zdjęcia mogą być eksportowane, wysyłane e-mailem i drukowane w uniwersalnych formatach.

Chcesz wykonać rentgen zęba?

Napisz lub zadzwoń

Zalecenia po wykonaniu RTG punktowego zęba

Wykonanie zdjęcia RTG to zazwyczaj wstęp do dalszego badania – endodontycznego pod mikroskopem, protetycznego, implantologicznego lub innego. Dokładne zalecenia i rodzaj terapii przedstawia pacjentowi lekarz, uwzględniający indywidualne uwarunkowania anatomiczne, przebyte choroby etc.

Czy na zdjęciu RTG zęba widać stan zapalny?

Badanie rentgenowskie zębów wchodzi w zakres diagnostyki obrazowej, która korzysta z promieniowania X. Umożliwia to weryfikację budowy zębów, ich kondycji, jak też liczby kanałów korzeniowych znajdujących się w poszczególnych zębach. RTG pomaga w diagnostyce stanów zapalnych, a także chorób przyzębia czy miazgi.

Ile kosztuje zdjęcie rentgenowskie zęba?

Pacjenci często pytają o cennik wykonania rentgena zęba. W naszym gabinecie stomatologicznym realizujemy metodą cyfrową punktowy rentgen (RTG) zębów w cenie 50 zł. Więcej informacji o cenach pozostałych badań znaleźć można w naszym cenniku.

RTG zęba – ciemna plama. Co to znaczy?

Rentgen stomatologiczny może wykazać między innymi zmiany okołokorzeniowe u pacjenta. Jeżeli na zdjęciu rentgenowskim zęba widzimy charakterystyczne ciemne plamy, są one oznaką osłabienia tkanki kostnej znajdującej się wokół korzenia zębowego. Należy pamiętać, że właściwej interpretacji wyniku badania dokonuje lekarz specjalista.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o badanie RTG zębów

Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia RTG – zwłaszcza przy użyciu radiowizjografii cyfrowej, gdzie dawka promieniowania jest bardzo niska. Natomiast zdjęcie wykonujemy w takich przypadkach tylko wtedy, gdy miałoby ono decydujący wpływ na zdrowie pacjentki. Decydujący będzie fakt, czy pacjentka straci zęba, czy będzie mogła go zachować. W większości przypadków zdjęcia są odraczane do momentu rozwiązania.

Jeżeli chodzi o wykonywanie rentgenowskiego zdjęcia podczas karmienia piersią nie ma żadnych przeciwwskazań. Niska dawka promieniowania nie wpływa w żaden sposób na pokarm matki. Pacjentka może bez obaw o zdrowie dziecka i własne mieć wykonany rentgen zęba podczas karmienia piersią.

Zdjęcia stomatologiczne rtg mogą odczytywać tylko wykwalifikowani radiolodzy lub lekarze stomatolodzy. Na podstawie zdjęcia można odczytać ustawienie zęba, budowę anatomiczną korzeni, ubytki próchnicowe, złamania i pęknięcia, zmiany okołowierzchołkowe i wiele innych schorzeń. Ubytki próchnicowe oraz zmiany zapalne o charakterze zanikowym widoczne są jako ciemne plamy na tle jasno rzutujących się kości i zębów. Niemniej jednak odczytaniem zdjęcia RTG powinni zajmować się specjaliści.

Raz na dwa lata powinno wykonać się profilaktycznie zdjęcie pantomograficzne w celu dokładnej kontroli uzębienia i tkanek przylegających. Zdjęcia wykonujemy również ze wskazań ortodontycznych, protetycznych, chirurgicznych i endodontycznych, gdy specjalista uzna, że są wymagane do dokładnej diagnostyki. Zdjęcie RTG pomoże specjaliście dokładniej zbadać ustawienie zęba, ubytki oraz złamania i pęknięcia powstałe podczas leczenia. Diagnostyka z wykorzystaniem rentgena zęba sprzyja całkowitemu rozpoznaniu problemu pacjenta.

Zdjęcia pantomograficzne wykonujemy średnio raz na dwa lata, a u pacjentów leczonych ortodontycznie lub chirurgicznie zdjęcie RTG może być wykonywane częściej. Prześwietnie zębów można wykonywać na każdej wizycie nawet kilka razy w trakcie leczenia. Dawka promieniowania jest mała, dlatego zdjęcie RTG bez obaw może być wykonywane wielokrotnie.

Aby wykonać rentgenowskie zdjęcie zębowe nie trzeba mieć skierowania. Skierowanie konieczne jest przy wykonaniu pantomogramu i wystawia je na miejscu stomatolog. Jest to związane ze zwiększoną ilością dawki promieniowania.

Kto wykonuje RTG punktowe zęba?

Cennik – rentgen zębów Warszawa Bemowo

UsługaCena
Punktowe zdjęcie zęba wykonane metodą cyfrową50 zł
Wykonanie pantomogramu120 zł
Wykonanie cefalometrii120 zł
Pantomogram + Cefalometria - pakiet dwóch badań220 zł
Tomografia CBCT:
Tomografia wycinka łuku150 zł
Tomografia szczęki lub żuchwy220 zł
Tomografia całości uzębienia (szczęka i żuchwa)350 zł
Wszystkie zdjęcia wydajemy na płytach CD.

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

  pattern
  http://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  https://fachowydentysta.pl/
  #10b9b9
  style1
  paged
  Loading posts...
  /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  #
  on
  none
  loading
  #
  Sort Gallery
  on
  no
  off
  off
  off