Aparaty ruchome, zwane również aparatami wyjmowanymi, stosuje się w celu korygowania lekkich wychyleń zębów, a nie poważnych wad zgryzu. Ich zaletą jest to, że pacjent może je samodzielnie zdejmować. Aparaty ruchome stosowane są najczęściej u dzieci, szczególnie tych posiadających jeszcze zęby mleczne. Dzięki rozpoczęciu leczenia aparatem ruchomym w młodym wieku pacjent często ma szansę uniknąć noszenia aparatu stałego. Skuteczność leczenia aparatem ruchomym zależy przede wszystkim od ścisłej współpracy z lekarzem ortodontą i stosowaniem się do jego zaleceń.

Rodzaje aparatów ruchomych

Płytka Schwarza

Płytka Schwarza to aparat wyjmowany, aktywizujący wzrost kości na szerokość, dzięki czemu poszerza górne i dolne łuki zębowe. Tego typu leczenie można zastosować przed zakończeniem skoku wzrostowego dziecka. Ortodonta decyduje o regulacji płytki, zależnie od postępów leczenia.

Aktywator

Aktywator jest metodą wczesnego leczenia ortodontycznego. To aparat ruchomy umożliwiający przesunięcie wyżynających zębów do wskazanych miejsc w łukach zębowych (wykorzystuje do tego naturalną siłę mięśni pacjenta) i ukształtowanie prawidłowego zgryzu. Równie istotne jest to, że takie wczesne leczenie to profilaktyka wystąpienia wad w przyszłości.

Twin Block

Aparat Twin Block tworzą dwie płytki, górna i dolna, z których jedna dopasowana jest do szczęki, druga – do żuchwy. Działają razem, aby korygować zgryz i przesunąć żuchwę do przodu. Aby osiągnąć zamierzony efekt, pacjent powinien nosić aparat nieustannie, jedynie z przerwami na mycie zębów i czyszczenie aparatu. Również uprawianie dynamicznych sportów jest wskazaniem do jego wyjęcia. Pacjenci często zgłaszają zwiększone ilości śliny oraz pewne utrudnienia w artykulacji. Niezmiernie ważne jest, aby po każdym posiłku umyć dokładnie aparat i zęby. To bardzo istotna reguła przy stosowaniu aparatów wyjmowanych – czysty aparat na czyste zęby

Trainer™

U dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne, często stosuje się aparaty PRE-Orthodontic TRAINER™. Dziecko powinno go założyć na całą noc i jedną godzinę w ciągu dnia przy zamkniętych ustach. Leczenie polega na oddziaływaniu na mięśnie jamy ustnej, co wpływa na poprawę kształtu łuku zębowego i prawidłowe ustawienie zębów (większość standardowych aparatów działa przez nacisk wprost na zęby i wyrostek zębodołowy).

Expander lub Hyrax

Aparaty te zalecane są tym pacjentom, u których szczęka jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy lub kiedy górne zęby są zbyt mocno stłoczone. Umożliwia poszerzenie szczęki (poprzez stopniowe rozkręcanie aparatu) i rozluźnia szew podniebienny.

Płytka Hassa

Płytka Hassa działa w sposób zbliżony do aparatu Hyrax – służy do poszerzenia górnego łuku zębowego. Od aparatów Hyrax i Expander odróżniają ją dodatkowe elementy.

Pendulum

Pendulum to aparat stały, mocowany do zębów przedtrzonowych, stosowany do dystalizacji, czyli przemieszczenia zębów trzonowych do tyłu. Pacjent nosi aparat przez około 3-6 miesięcy (czasem do 9 miesięcy). Pendulum może powodować pewne problemy z poprawną wymową i ból przesuwanych zębów. Przy stosowaniu tego aparatu bardzo duże znaczenie ma staranna higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleconej diety (np. rezygnacja z gumy do żucia i ciągnących cukierków oraz pokarmów twardych). Zalecane jest także częste płukanie ust płynami antyseptycznymi.

Quad Helix

Aparat Quad Helix mocowany jest do górnych zębów trzonowych za pomocą dwóch pierścieni oraz dwóch lub czterech sprężyn. Elementy te rozszerzają łuk zębowy, aby zrobić miejsce stłoczonym zębom. Quad Helix najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ortodonci stosują go w uzębieniu mieszanym lub stałym.

Profilaktyka wad zgryzu u dzieci i dorosłych

Umów się na wizytę z lekarzem ortodontą. Napisz lub zadzwoń

 

Jakie są wskazania do noszenia aparatu ruchomego?

Aparaty ortodontyczne ruchome zalecane są w przypadku niewielkich defektów w uzębieniu. Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego. Aparaty ruchome zalecane są głównie dzieciom od 4 do 12 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby.

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

W niektórych przypadkach aparat ruchomy można zastosować również u osób dorosłych w momencie, gdy jakiekolwiek czynniki uniemożliwiają noszenie aparatu stałego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że leczenie aparatem ruchomym nigdy nie będzie tak samo skuteczne, co leczenie aparatem stałym.

Jak przebiega leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym?

Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym jest przeprowadzenie niezbędnych pomiarów uzębienia przez ortodontę oraz przygotowanie odcisków zębów w specjalnej masie plastycznej. Pacjent powinien również wykonać badanie RTG. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i wycisków przygotowywany jest odpowiedni aparat ortodontyczny. W zależności od zaawansowania wady zgryzu lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ortodontyczny ruchomy. Z reguły aparat zaleca się nosić przez kilka godzin w ciągu dnia oraz na każdą noc. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Efekty noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego

Dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego ruchomego możliwa jest korekcja drobnych wad zgryzu. W ten sposób można korygować nadmierne wychylenie i przechylenia zębów, rozszerzać łuki zębowe oraz pobudzać wzrost kości.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług ortodoncji

Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Napisz lub zadzwoń

 

Zalecenia dotyczące aparatu ruchomego

  • Aparat ruchomy należy nosić ściśle według zaleceń ortodonty.
  • Aparat ruchomy należy zdejmować do jedzenia, mycia zębów i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych (np. zajęcia wf-u).
  • Śrubę w aparacie ortodontycznym należy rozkręcać zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Aparat ortodontyczny należy myć szczoteczką do zębów i pastą. W trakcie jego użytkowania wskazane jest przechowywanie go w specjalnym pudełku z otworami wentylacyjnymi.
  • Aparat zawsze należy zakładać na czyste zęby.
  • Aparatu nie wolno trzymać w gorącej wodzie ani polewać wrzątkiem.
  • Aparat należy przechowywać w miejscu uniemożliwiającym jego mechaniczne uszkodzenie.

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące aparatu ruchomego

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Aby leczenie aparatem ruchomym miało sen, to powinno się go więcej nosić niż nie nosić. Na początku leczenia zaleca się, aby aparat ortodontyczny nosić około 8-10 godzin w ciągu dnia i cały czas w nocy. Systematycznie czas ten może ulegać skróceniu.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wpływ na długość leczenia ma rodzaj wady zgryzu, częstotliwość noszenia i stała współpraca z ortodontą. Jeżeli tego brakuje, to leczenie wady zgryzu się przedłuża

Leczenie aparatem ortodontycznym jest bezbolesne (z wyjątkiem, gdy konieczne jest usunięcie zębów). Na początku jednak może być odczuwalny lekki dyskomfort, który powinien minąć wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu.

Masz więcej pytań dotyczących aparatu ortodontycznego? Zobacz, o co najczęściej pytają pacjenci, decydując się na leczenie ortodontyczne.

Zapraszamy do skorzystania z usług Fachowego Dentysty. Prowadzimy kompleksowe leczenie ortodontyczne aparatami stałymi i ruchomymi.

Kto wykonuje zabieg?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<