RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH – APARATY RUCHOME I STAŁE WARSZAWA

Strona głównaLeczenieOrtodonta - Warszawa Bemowo - ortodoncja, leczenie ortodontyczneRODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH – APARATY RUCHOME I STAŁE WARSZAWA

Aparat ortodontyczny zapewnia przemieszczenie zębów do wybranych pozycji. Ma za zadanie korygować szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy oraz inne wady zgryzu. Efektywne i dopasowane do potrzeb pacjenta leczenie ortodontyczne możliwe jest między innymi dzięki bogatemu wyborowi aparatów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy aparatów ortodontycznych, które wykonujemy w naszym centrum stomatologii w Warszawie-Bemowie.

Aparaty na zęby stałe i ruchome wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele aparatów ortodontycznych. Według najprostszego podziału dzieli się je na:

Leczenie ortodontyczne a rodzaj aparatu

Oba typy stosowane pomagają wyprostować zęby, lecząc wady zgryzu o różnej etiologii i nasileniu. Na wybór odpowiedniej aparatury mają wpływ: plan leczenia, wiek pacjenta, zakres wady, postępy leczenia, opinia medyczna lekarza prowadzącego.

Aparaty ruchome

Znane także pod nazwą: aparaty zdejmowane. To taki typ aparatu, który można samodzielnie zdejmować. Najczęściej zalecany jest dzieciom oraz osobom o mniej poważnych wadach uzębienia w jamie ustnej. W zależności od wady zgryzu to lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ruchomy. Zwykle jest to do kilkunastu godzin w ciągu doby. Tradycyjny aparat ruchomy składa się z akrylowej płyty i drutów. Aparaty czynnościowe mechaniczne (blokowe) mają zaś za zadanie korygowanie nie tylko wad samego uzębienia, ale także prawidłowe ukierunkowanie zmian w obrębie układu mięśniowego jamy ustnej.

Aparaty stałe

Aparaty stałe zakłada się na zęby stałe. Pozwalają one korygować znacznie poważniejsze wady zgryzu niż aparaty ruchome, umożliwiając przesuwanie zębów na zaskakujące odległości w obrębie jamy ustnej. Aparat stały nosi się przez cały okres leczenia ortodontycznego. Tradycyjny aparat stały zbudowany jest z zamków, które mogą być metalowe lub białe, ligatur, czyli tzw. gumeczek ortodontycznych dostępnych w różnych kolorach i wymienianych przy każdej wizycie oraz łuku, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę w celu ich prostowania.

Zastanawiasz się, jaki aparat będzie najodpowiedniejszy do Twojej wady zgryzu?

Zgłoś się do naszego centrum stomatologii, a nasz ortodonta pomoże Ci wybrać aparat ortodontyczny.

Napisz do nas lub zadzwoń

Typy aparatów ortodontycznych ruchomych

Pośród aparatów ruchomych można wyróżnić typy:

  • aparaty bierne – wykorzystywane w leczeniu najmłodszych pacjentów, zapobiegają rozwojowi wad zgryzu poprzez wykorzystywanie siły zwarcia oraz żucia.
  • aparaty blokowe (Wanderera, Frankla, inne), czyli aparaty czynnościowe – ich funkcjonalność oparta jest o działanie sił mechanicznych układu mięśniowego i kostnego jamy ustnej.

Stały aparat ortodontyczny – rodzaje

Obecnie najbardziej popularne są aparaty ortodontyczne stałe, które przynoszą bardzo dobre efekty leczenia. Aparaty stałe mogą nosić zarówno dzieci, mające stałe zęby, jak i młodzież czy osoby dorosłe bez ograniczeń wiekowych.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych montowanych na stałe:

  • aparaty ortodontyczne metalowe – są to najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze aparaty stałe służące do korygowania wad zgryzu. Ze względu na wysoką skuteczność preferuje je wielu ortodontów. Pacjenci, którzy decydują się na aparat ortodontyczny metalowy, do wyboru mają różne typu zamków. Inna nazwa na tego typu aparat metalowy to aparat klasyczny.
  • aparaty ortodontyczne z zamkami estetycznymi – aparaty stałe estetyczne zwane również kosmetycznymi, są bardzo mało widoczne na zębach, dlatego najczęściej wybierane są przez osoby, które czują dyskomfort związany z noszeniem aparatu ortodontycznego. Pacjenci, którzy decydują się na aparaty estetyczne, mogą wybrać zamki ceramiczne (tzw. aparat ceramiczny), kolorystycznie zbliżone do naturalnego koloru zębów oraz zamki szafirowe wykonane z monokrystalicznego szafiru, dzięki czemu są całkowicie przezroczyste, co daje naturalny wygląd.
  • aparaty ortodontyczne clear aligner – jest to nowoczesny i innowacyjny aparat ortodontyczny, który jest niemal niewidoczny na zębach, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród naszych pacjentów. Metoda clear aligner polega na korygowaniu wady zgryzu za pomocą przeźroczystych nakładek na zęby. Aparaty clear aligneridealnie dopasowane do zębów i prawie w ogóle niewyczuwalne.
  • aparaty samoligaturujące – to nowoczesne aparaty ortodontyczne wyposażone w bezligaturowe zamki, które umożliwiają szybkie przesunięcie zębów oraz doskonale niwelują dyskomfort wyczuwalny w początkowym okresie noszenia (zastosowany mechanizm w znacznym stopniu łagodzi tarcie i ucisk). Aparaty samoligaturujące sprzyjają również utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ nie zawierają elementów elastycznych.
  • aparaty lingwalne – aparaty lingwalne nazywane również językowymi to niewidoczna metoda leczenia ortodontycznego. Są one mocowane od strony języka, co poprawia estetykę w trakcie leczenia ortodontycznego.

Krzywy zgryz to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej

Daj sobie pomóc – skorzystaj z naszych usług ortodontycznych już dziś. Napisz lub zadzwoń

Czas leczenia ortodontycznego – jak długo trzeba nosić aparat na zęby?

Okres noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od czynników indywidualnych dla każdego pacjenta. Szacuje się natomiast, że średni czas trwania korekcji aparatem ruchomym to 3-4 lata, natomiast aparatem stałym – do 2 lat. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na to, jak długo trwa leczenie ortodontyczne, są wiek i stopień wady zgryzu. Aparat zdejmowany jest dopiero po zakończeniu leczenia, o którym decyduje lekarz prowadzący.

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące aparatów ortodontycznych

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

W przypadku małych dzieci pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się w wieku około 5-6 lat, kiedy dziecku zaczynają pojawiać się pierwsze stałe zęby. W zależności od rodzaju i zaawansowania wady ortodonta może od razu zająć się korekcją wady zgryzu (np. za pomocą aparatu ruchomego) lub wyznaczyć późniejszy termin wizyty. Prostowanie zębów aparatem stałym najczęściej odkłada się, gdy dziecko ma już wszystkie stałe zęby (około 12-14 lat).

Nie ma aparatów lepszych i gorszych. Co najwyżej mogą być te niewłaściwie zastosowanie. Do każdego aparatu są określone wskazania i przeciwwskazania. Na ogół jednak to aparaty stałe pozwalają skorygować wady zgryzu o dużym stopniu zaawansowania. Możliwości aparatu ruchomego nie są tak duże, jak aparatu stałego. Zaleca się je najczęściej dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia.

Zęby muszą do siebie pasować idealnie, dlatego raczej nie wskazane jest zakładanie aparatu tylko na górną lub dolną szczękę. Zdarzają się jednak takie sytuacje, zwłaszcza w przypadku drobnych korekt, kiedy zakłada się tylko fragment aparatu.

Tak – zęby trzonowe mogą podlegać korekcie same w sobie, ale mogą także służyć jako punkt zaczepienia dla aparatu stałego.

Utrzymanie higieny podczas noszenie aparatu jest szczególnie ważne. Wśród rekomendacji można wymienić:

  • szczotkować zęby należy dokładniej i częściej – elementy aparatu to dodatkowa powierzchnia do bytowania bakterii, a więc wymaga wyjątkowo regularnego mycia zębów;
  • warto wyposażyć się w specjalistyczne szczoteczki do zębów: jednopęczkowe, międzyzębowe, ortodontyczne;
  • poleca się stosowanie irygatora, płukanek, wosku ortodontycznego do zębów.

Istotną częścią leczenia aparatem są również regularne wizyty kontrolne.

Masz więcej pytań dotyczących aparatów ortodontycznych? Zobacz, o co najczęściej pytają pacjenci przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Kto wykonuje zabieg zakładania aparatu ortodontycznego?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Dlaczego warto polegać na nas w przypadku leczenia ortodontycznego?

Leczeniem wad zgryzu zajmujemy się od wielu lat. W tym czasie pomogliśmy setkom pacjentów piękne i zdrowe zęby – za pomocą aparatów ruchomych oraz aparatów stałych. Zapewniamy w pełni indywidualne podejście, pomagamy wybrać sposób leczenia, który przyniesie oczekiwane efekty.

Sprawdź: konsultacja ortodontyczna w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<