Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Kłopoty z aparatem

Pacjent powinien skontaktować się z gabinetem ortodontycznym zawsze w przypadku silnego bólu lub poważnego problemu z użytkowaniem aparatu. Nawet jeśli udało się samodzielnie rozwiązać problem i przestał on być dokuczliwy, należy mimo wszystko skontaktować się z gabinetem i umówić na wizytę. W przeciwnym razie może wydłużyć się okres leczenia oraz mogą się wystąpić niepożądane efekty uboczne.

Poniżej przedstawiamy najczęściej zgłaszane problemy z aparatami oraz wskazane sposoby postępowania.

1) Ból zębów po wizycie u ortodonty
2) Ból dziąseł po wizycie u ortodonty
3) Resztki jedzenia w elementach aparatu
4) Podrażnienia w jamie ustnej spowodowane przez łuk
5) Odczepienie się zamka od zęba.
6) Wypadnięcie ligatury elastycznej
7) Uszkodzenie elementu aparatu
8) Uszkodzenie retainera
9) Obluzowane zęby
10) Przerwy między zębami
11) Urazy w jamie ustnej
12) Uszkodzenia języka lub wargi

1) Ból zębów po wizycie u ortodonty

Przez kilka dni po wizycie pacjent może odczuwać ból i nie jest to powód do niepokoju. Do zębów przyłożona została dodatkowa siła, która po około 7 dniach ulegnie zmniejszeniu. Można przyjąć środek przeciwbólowy – przeważnie najbardziej pomaga pacjentom Ibuprofen.
Po pierwszym założeniu aparatu ortodontycznego mogą występować również podrażnienia warg, wewnętrznych powierzchni policzków i języka. Pomóc może nałożenie na aparat wosku lub silikonu. Zalecamy modyfikację diety i jedzenie produktów miękkich. Ból złagodzi również płukanie ust roztworem sody (rozpuszczonej w szklance ciepłej wody).

2) Ból dziąseł po wizycie u ortodonty

Na bolące i opuchnięte dziąsła uskarżają się pacjenci, którzy nie stosują się do zaleceń ortodonty odnośnie higieny jamy ustnej. Niezwykle ważne jest to, aby dokładnie szczotkować zęby po każdym posiłku. Do czyszczenia miejsc trudno dostępnych należy używać irygatora. Dolegliwości złagodzi płukanie ust roztworem sody (łyżeczka sody rozpuszczona w szklance ciepłej wody). Soda ma działanie obkurczające i zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za stan zapalny.

3) Resztki jedzenia w elementach aparatu

Należy dokładnie wyszczotkować zęby.

4) Podrażnienia w jamie ustnej spowodowane przez łuk

Kiedy zęby przesuwają się w wyznaczonym kierunku, końce łuku zaczynają się wysuwać i mogą podrażniać wewnętrzne powierzchnie policzków. Zalecamy kontakt z gabinetem i umówienie wizyty kontrolnej.

5) Odczepienie się zamka od zęba

Zdarza się, że zamek lub ligatura może się odkleić (na przykład po zjedzeniu czegoś ciągnącego lub twardego albo na skutek urazu podczas uprawiania sportu). Zwykle nie jest to sytuacja nagła (chyba, że pacjent uskarża się na ból lub dyskomfort). Jeśli zamek nie odkleił się do końca, należy go pozostawić (można nałożyć na niego wosk). Jeśli się odkleił, trzeba umówić się na wizytę i zabrać go ze sobą. Prosimy o wcześniejsze poinformowanie nas o zaistniałej sytuacji, ponieważ ortodonta musi się odpowiednio do takiej naprawy przygotować.

Odczepiony zamek ortodontyczny

6) Wypadnięcie ligatury elastycznej

W takiej sytuacji zalecamy kontakt z gabinetem. W niektórych przypadkach potrzebna jest szybka interwencja ortodonty i założenie wyciągu.

Wypadnięcie ligatury

7) Uszkodzenie elementu aparatu

Prosimy o zatrzymanie uszkodzonego elementu i zapisanie się na wizytę.

8) Uszkodzenie retainera

Zalecamy wyjęcie retainera i zabranie go ze sobą na wizytę – zostanie zreperowany.

9) Obluzowane zęby

Jest to zupełnie normalne – aby zęby mogły zostać przesunięte, wpierw aparat musi je obluzować. W kolejnych etapach umocnią się i ustabilizują w swoich docelowych pozycjach. Jeśli ząb pod naciskiem palca porusza się w kierunku dziąseł, należy powiedzieć o tym ortodoncie, bowiem jest to sytuacja niestandardowa.

10) Przerwy między zębami

Nie ma powodu do niepokoju. Tak może się dziać zwłaszcza w pierwszych etapach leczenia – zęby przesuwają się we wskazanym kierunku. Odstępy te będą sukcesywnie zanikać.

11) Urazy w jamie ustnej

Trzeba uciskać palcem krwawiące miejsce przez kilka minut. Jeśli krwawienie nie ustaje, należy skontaktować się z ortodontą lub stomatologiem.

Uraz jamy ustnej a aparat ortodontyczny

12) Uszkodzenia języka lub wargi

Należy użyć gazy w celu delikatnego oczyszczenia rany oraz stosować zimne okłady, aby zmniejszyć opuchliznę. Jeśli krwawienie nie ustaje, należy skontaktować się z dentystą lub udać się na szpitalną izbę przyjęć.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy