Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Noszenie wyciągów elastycznych (gumek)

Gumki ortodontyczne są niezmiernie ważne w wyrównaniu zgryzu (czyli dopasowaniu kości i szczęk, patrz na przykład ilustracja z prawej strony). Ten etap leczenia jest najdłuższy i jednocześnie najtrudniejszy (nowoczesne łuki i zamki prostują zęby w miarę szybko, ale o tym, czy pacjent jest gotowy do zdjęcia aparatu, decyduje wyrównanie zgryzu). Zatem noszenie wyciągów jest koniecznym elementem leczenia i decyduje o jego ostatecznym efekcie.

Wyciągi do aparatu ortodontycznego

O ile ortodonta nie zalecił inaczej, pacjent musi nosić gumki przez całą dobą (podczas jedzenia, aktywności i snu); może je zdjąć jedynie na czas szczotkowania lub zakładania nowych. Należy je nosić podczas jedzenia i zmieniać po każdym posiłku. Codziennie rano konieczne jest założenie nowych gumek, potem w ciągu dnia 3-4 razy, nie rzadziej niż co 12 godzin (bowiem szybko tracą wytrzymałość i stają się mało elastyczne). Przez kilka dni pacjent adaptuje się do codzienności z wymianą gumek, jednak potem umie je już założyć, nie patrząc nawet w lustro.

Założone gumki ortodontyczne
Efekt noszenia gumek ortodontycznych

Ważne jest, aby przed wyjściem z gabinetu pacjent sprawdził, czy umie samodzielnie wymienić gumki ortodontyczne. Jeśli będzie robił to niewłaściwie, w konsekwencji zęby mogą się przesuwać w złym kierunku. Nie tylko wydłuży to całe leczenie, ale utrudni osiągnięcie satysfakcjonującego efektu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w pierwszych dniach noszenia gumek może wystąpić ból zębów i szczęk, ale po upływie tygodnia problemy te znikają. Jednak konieczne jest noszenie ich przez całą dobę – wyjmowanie po kilku godzinach spowolni lub nawet zatrzyma postępy leczenia. Do tego pacjent będzie wciąż uskarżał się na ból zębów (przez niesystematyczne noszenie gumek zęby stawiają większy opór sile przesuwającej je we wskazanym kierunku). Naszym celem jest, aby leczenie przyniosło pacjentowi jak najwięcej korzyści, aby przebiegło szybko i bez komplikacji. Dlatego podkreślamy, że noszenie gumek ortodontycznych jest niezmiernie istotne. Zawsze odpowiemy na wszystkie pytania odnośnie wyciągów i wskazań dotyczących ich stosowania.

Gumki ortodontyczne

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy