Leczenie ortodontyczne nastolatków

Strona głównaPoradnikLeczenie ortodontyczne nastolatków

Przedstawiamy zestawienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących ortodoncji u nastolatków. Pytania zostały podzielone na cztery grupy – I – ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego nastolatków, II – pytania na temat aparatów ortodontycznych, III – przebieg leczenia i jego etapy, IV – pozostałe pytanie związane z leczeniem ortodontycznym.

Spis Treści

I – Ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego nastolatków

Czy warto zdecydować się na aparat?

Choć niełatwo się do tego przekonać, ale naprawdę warto! Promienny, piękny uśmiech i zadbane, równe zęby będą wspaniałą nagrodą za noszenie aparatu. Leczenie ortodontyczne pomaga zwiększyć samoocenę, znacznie poprawia jakość życia i zapobiega wielu różnym problemom zdrowotnym.

Jaki jest wpływ aparatu na zdrowie?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Ta zależność jest, niestety, prosta. Krzywe zęby nie przeżują dokładnie pokarmu, a to prowadzi do zaburzeń żołądkowych, które – nieleczone – mogą trwać latami.

Odpowiednio wczesne podjęcie leczenie pozwala uniknąć poważnych problemów z zębami w przyszłości. Krzywe zęby nierówno się ścierają, trudno je dokładnie wyczyścić, a to w efekcie doprowadza do stanów zapalnych, bólu i chorób dziąseł. Konsekwencje mogą być naprawdę groźne, o czym przekonało się wielu naszych dorosłych pacjentów.

Przykładowo, gdy u osoby dorosłej nie można już przeprowadzić zabiegu zwanego rozszerzeniem podniebienia. Bez odpowiedniej interwencji, podniebienie unosi się, hamując przepływ powietrza przez nos, powodując problemy z oddychaniem. Wtedy pomóc może jedynie chirurg.

Obejrzyj ilustracje poniżej – jeśli Twoje zęby wyglądają podobnie, najprawdopodobniej potrzebujesz leczenia ortodontycznego.

Wada zgryzu klasy I

Wada zgryzu klasy II

Wada zgryzu klasy III

Jak to możliwe, że sama ewolucja nie pozbyła się problemów ortodontycznych, skoro mają tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Nasi przodkowie nie mieli problemów z zębami i nikt nie potrzebował aparatu. Wady zgryzu zaczęły się powstawać w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Z powodu zmiany diety zwiększyły się rozmiary całego ciała (obecnie średni wzrost dorosłego człowieka wynosi ok. 1,8 metra, 10 tysięcy lat temu – 1,2 metra). Zęby również urosły, ale o wiele szybciej niż otaczające je kości. W konsekwencji obecnie wiele osób ma za małe szczęki, nie mogące pomieścić wszystkich zębów. Leczenie ortodontyczne pomaga rozciągnąć kości szczęki i przesunąć zęby w odpowiednie miejsca.

Zauważyłeś/aś, że Twoje dziecko ma krzywe zęby?

Umów się na konsultację ortodontyczną. Napisz do nas lub zadzwoń

Czy wielu nastolatków powinno nosić aparat?

Szacuje się, że około 70%. Przypuszczalnie w Twojej klasie dwie trzecie uczniów już nosi lub powinno nosić aparat ortodontyczny.

Jaki jest koszt aparatu?

Trudno jest jednoznacznie wycenić koszt leczenia ortodontycznego. Wpływ na ostateczną cenę ma: początkowa konsultacja (z uwzględnieniem zdjęć RTG), wybranie odpowiedniego modelu leczenia, wykonanie aparatu ortodontycznego, wizyty kontrolne oraz leczenie retencyjne. Przygotowaliśmy specjalny symulator kosztów, za pomocą którego można określić cenę dwuletniego leczenia z użyciem różnych aparatów.

Jaki jest odpowiedni moment na podjęcie leczenia?

Zawsze jest dobry moment na wizytę u ortodonty. W przypadku niektórych pacjentów zaczynamy leczenie już w wieku 4 lat. Mamy również pacjentów osiemdziesięcioletnich. Jednak zalecamy, aby leczenie przeprowadzić między 8 a 14 rokiem życia – będzie wtedy najmniej bolesne, a zarazem najskuteczniejsze.

Okres najszybszego wzrostu kości szczęki przypada na wiek 8-9 lat, zatem to optymalny moment na ich poszerzenie i modelowanie. Taka metoda określana jest jako „interceptywne leczenie ortodontyczne”. Potem pacjent musi czekać, aż pojawi się większość jego zębów stałych, czyli najczęściej w wieku 12-13 lat. Z tego względu warto na pierwsze wizyty u ortodonty warto zapisać się w wieku 12, 13 bądź 14 lat.

II – Pytania dotyczące aparatów ortodontycznych

Co noszenie aparatu ortodontycznego boli?

W zdecydowanej większości przypadków aparat ortodontyczny nie przysparza jakichkolwiek kłopotów. Pacjenci mogą odczuwać ból przez pierwsze dni leczenia oraz po regulacji aparatu bądź na skutek jego uszkodzenia. Jednak do nowoczesnych, wysoko wyspecjalizowanych aparatów można przywyknąć bardzo szybko, bez zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. Producenci aparatów dążą do tego, aby proponowane przez nich rozwiązania były jak najmniej bolesne – dobrym przykładem jest aparat Damon.

Czy noszenie aparatu może powodować ból w ustach?

W pierwszym okresie noszenia aparatu może pojawić się ból warg. Wtedy ulgę może przynieść płukanie ust letnim roztworem sody (ewentualne uszkodzenia powinny zagoić się w przeciągu 7-24 dni). Jeśli dolegliwości są bardzo silne, zalecamy nakładanie na aparat specjalnego wosku chroniącego wargi.

Ile może trwać leczenie?

Średni czas trwania leczenia to 2 lata. Może się wydłużyć w trudniejszych przypadkach (duże znaczenie ma nasilenie wady zgryzu i liczba przesuwanych zębów).

Czy znajomi będą się ze mnie śmiać?

Bez obaw! Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto znajdzie pretekst do niekoniecznie przyjemnych żartów. To prawda, że tradycyjne aparaty metalowe są mało dyskretne i raczej rzucają się w oczy. Ale nowoczesne aparaty kosmetyczne są niemal niewidoczne i znakomicie dopasowane do naturalnego odcienia płytki zębowej. Ponadto proste, zadbane zęby to powód do dumy i na pewno nie ma się czego wstydzić. Osoby, które chcą mieć zdrowy i promienny uśmiech, można tylko podziwiać.

Czy aparat utrudnia mówienie?

Nie. Aparat nie ma wpływu na prawidłowe mówienie czy na barwę głosu. Nie zmienia także niczego w życiu towarzyskim.

Czy aparat nie przeszkadza w uprawianiu sportu?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Nie ma przeciwwskazań. Rekomendujemy jedynie używanie osłony ortodontycznej. Pewne ryzyko niosą dyscypliny typu boks, zapasy i karate, ponieważ może dojść do uderzenia w twarz i urazu.

Mam pytanie odnośnie muzyki: czy aparat może mi przeszkadzać podczas gry na trąbce?

O takiej sytuacji należy powiedzieć ortodoncie. Przygotuje on specjalny komponent ochraniający wargi, co pozwoli grać na instrumentach typu trąbka.

Czy z aparatem można bez problemu jeść?

Oczywiście! Jednak przez pierwsze dni po założeniu aparatu radzimy wybierać dania miękkie, łatwe do przeżucia, ponieważ początkowo noszenie aparatu może być bolesne.

Czy mając założony aparat, można żuć gumę?

Odradzamy żucie gumy. Można uszkodzić w ten sposób aparat. Co więcej cukier, który jest w gumie może zbierać się pod aparatem i powodować próchnicę.

Czego jeszcze nie wolno jeść?

Odradzamy produkty chrupkie, twarde i ciągnące. Przykładowo cukierek toffi może przyczepić się do aparatu i oderwać go od zębów. Trzeba również uważać podczas jedzenia produktów chrupkich, np. jabłko, marchewka czy twarda bułka.

Jaki aparat najlepiej wybrać?

Podczas konsultacji ortodonta na pewno pomoże dobrać odpowiedni model. Gama aparatów jest bardzo bogata i wciąż się zmienia. W naszych gabinetach proponuje różne typy aparatów, np. aparaty klasyczne z metalowymi zamkami, aparaty kosmetyczne z zamkami porcelanowymi (ceramicznymi), lub kryształowymi (szafirowymi), aparaty bezligaturowe, aparaty językowe, a także aparaty o przezroczystych nakładkach. Po informacje uzupełniające zapraszamy do części “rodzaje aparatów ortodontycznych”.

Decyzję o wyborze aparatu warto podjąć wspólnie z rodzicami. Koszt niektórych modeli może przekraczać ich możliwości, a wtedy warto rozpatrzyć inne dostępne opcje. I pamiętać o tym, że przede wszystkim chodzi o zdrowe i proste zęby.

III – Przebieg leczenia i jego etapy

Na jakie etapy dzieli się leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne koryguje zgryz i wyrównuje zęby. Podczas konsultacji ortodontycznej ortodonta opiniuje stan zębów i zgryzu, definiuje potrzeby pacjenta, dobiera właściwy rodzaj aparatu. Następnie wykonywany jest odcisk szczęki. Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2,5 roku). Regulacja aparatu odbywa się co 3-5 tygodni. Na zakończenie leczenia ortodonta wyjmuje aparat i zaleca leczenie retencyjne w celu podtrzymania efektów.

Ile może trwać kompleksowe leczenie ortodontyczne?

Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2,5 roku). Może się wydłużyć w trudniejszych przypadkach bądź jeśli nieprzestrzegane są zalecenia ortodonty.

Co należy zrobić przed pierwszą wizytą?

Może się to wydawać oczywiste, ale na pierwszą wizytę należy zgłosić się ze zdrowymi i czystymi zębami. Dla niektórych pacjentów (a także ich rodziców) pierwsza konsultacja jest trudna, ponieważ otrzymują dużo bardzo różnych informacji. Ale ortodonta z chęcią odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości. Między innymi dlatego zachęcamy zapoznać się ze słowniczkiem pojęć ortodontycznych.

Jak wyglądają pierwsze konsultacje u ortodonty?

Aby ocenić, czy pacjent potrzebuje leczenia ortodontycznego, średnio ortodonta potrzebuje około 4 wizyt, podczas których sprawdza stan uzębienia oraz:

  • czy występują ubytki,
  • czy widać wychylenia bądź przesunięcia,
  • czy wszystkie zęby mają dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni,
  • czy zęby górne i dolne są równe po zaciśnięciu szczęk,
  • czy można zaobserwować inne problemy (np. ze stawem skroniowo-żuchwowym lub oddychaniem).

Pierwsza wizyta u ortodonty jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna.

Po tak kompleksowej analizie ortodonta podejmuje decyzję, czy pacjent potrzebuje aparatu ortodontycznego.

Jeśli ortodonta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, to jakie są następne kroki?

W momencie, gdy już wiadomo, że pacjent kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego, potrzebna będzie jeszcze jedna konsultacja oraz:

  • Zdjęcia RTG pantomograficzne, które pozwalają ocenić stan uzębienia, ewentualne ubytki oraz informują, czy istnieją jakieś inne komplikacje w postaci dodatkowych zębów.
  • Zdjęcia RTG cefalometryczne: dzięki nim ortodonta ma pełen obraz informacji na temat ukształtowania zgryzu pacjenta oraz fizjologii wzrostu jamy ustnej. Zdjęcia RTG cefalometryczne umożliwiają ponadto przeprowadzenie pomiarów niezbędnych do ustalenia leczenia.
  • Wyciski dwuwymiarowe: wykonywane są na specjalnym arkuszu wosku, na którym pacjent zaciska zęby. Na takim arkuszu bardzo dokładnie widać ustawienie zębów górnych względem dolnych.
  • Wyciski przestrzenne – pacjent odciska górne i dolne zęby na masie alginatowej, która pozwala na odlanie bardzo dokładnego modelu uzębienia.
  • Zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów: dzięki nim możliwa jest rejestracja i śledzenie postępów w leczeniu.

Jak wygląda ostatnia wizyta przed podjęciem leczenia?

Ortodonta określa pacjentowi szczegółowy harmonogram leczenia, określa jego etapy, przewidywany czas oraz koszty.

Mam już plan leczenia, jakie są kolejne kroki?

Ortodonta umieszcza specjalne separatory pomiędzy tylnymi zębami, czyli niewielkie sprężyny lub gumki wykonane z tworzywa. Dzięki nim na tylnych zębach tworzy się przestrzeń na pierścienie.

Z jakich etapów składa się zakładanie aparatu?

Ortodonta wykonuje następujące czynności:

  • Mocowanie pierścieni do tylnych zębów,
  • Mocowanie zamków do zębów przednich i bocznych,
  • Założenie łuku ortodontycznego

Z jakich etapów składa się zakładanie pierścieni?

Ortodonta wyjmuje separatory i poleruje zęby. Zajmuje to kilka minut, ale ortodonta musi być bardzo uważny, aby pod pierścieniami nie powstały ubytki.

Następnie ortodonta mierzy zęby i dobiera dla pacjenta odpowiednie pierścienie. Potem zakłada je na zęby – na każdym pierścieniu umieszcza specjalny cement i nakłada go na ząb.

Z jakich etapów składa się cementowanie zamków?

W kolejnym etapie ortodonta przyczepia do zębów małe zamki, umacniając specjalnym klejem (który utwardza światłem ultrafioletowym). Cały zabieg trwa około 60 minut.

Jak wygląda ostatni etap – założenie łuku ortodontycznego?

Ortodonta nakłada łuk na pierścienie, naciąga go i obcina końce. Na koniec przyczepia łuk do zamków przy pomocy ligatur. Całość trwa około 15 minut.

Ile trwa założenie aparatu?

Zwykle od jednej do półtorej godziny.

Czy założenie aparatu boli?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Przeważnie nie. Tylko początkowo pacjent odczuwa pewien dyskomfort, ponieważ aparat może podrażniać wargi. Bolesne mogą być też pierwsze fazy przesuwania zębów.

 

Do czego przymocowany jest aparat ortodontyczny?

Zwykle ortodonta przykleja aparat bezpośrednio do zębów. Klej, którego używa do tego celu, jest nieszkodliwy dla zdrowia pacjenta.

Czy są jakieś specjalne zalecenia na pierwsze tygodnie po założeniu aparatu?

Pierwsze tygodnie mogą być trochę trudniejsze dla pacjenta noszącego aparat. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta z wykluczeniem twardych produktów.

Czy ostre brzegi aparatu mogą poranić od środka policzki?

W pierwszych etapach leczenia zęby intensywnie „pracują”, przez co zakończenie łuku wychodzi poza pierścień i może uszkodzić wewnętrzną stronę policzków. Aby uniknąć urazu, należy jak najszybciej poprosić ortodontę, aby skrócił łuk

Jak często muszę zgłaszać się na wizyty kontrolne? Jak wyglądają wszystkie wizyty?

Zależy to od etapu leczenia, aktualnych potrzeb pacjenta czy zgłaszanych problemów. Zatem czasem potrzebna jest jedynie ocena ortodonty, regulacja aparatu bądź na przykład założenie nowych łuków. Każda wizyta ma celu zapewnić zębom odpowiednie warunki, aby mogły przesuwać się na swoje docelowe miejsca. Ortodonta może również użyć wyciągów („gumek”) ortodontycznych, które wyrównują zęby dolne z górnymi. Po dodatkowe informacje zapraszamy na stronę „noszenie wyciągów ortodontycznych”.

Dlaczego aparat trzeba regulować?

Aby przesunąć zęby i poszerzyć kości szczęki pacjenta, ortodonta musi działać systematycznie i małymi etapami. Po każdorazowej regulacji aparatu, zęby, kości i dziąsła przemieszczają się. W odpowiednim momencie ortodonta ponownie reguluje aparat.

Czy regulowanie aparatu boli?

Tak, podczas zabiegu pacjent może odczuwać ból. Ale trwa on stosunkowo krótko.

Jakie są kolejne kroki po zakończeniu całego leczenia?

Po wyjęciu aparatu ortodonta przygotowuje dla pacjenta aparat retencyjny. Przekazuje zalecenia, informuje, jak długo należy nosić retainer i po jakim czasie można go odstawić.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Bez obaw, zabieg jest bezbolesny.

IV – Pozostałe kwestie związane z aparatem

Czy nosząc aparat często trzeba myć zęby?

Mycie zębów dla osoby noszącej aparat to absolutna konieczność. Resztki jedzenia, które gromadzą się na aparacie, mogą powodować próchnicę. Poza tym mogą być także powodem brzydkiego zapachu z ust. Dlatego wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku i przed snem.

Czy mycie zębów podczas noszenia aparatu boli?

Może się tak dziać w pierwszych dniach noszenia aparatu. Wtedy pomocny może być irygator wodny. Warto również zaopatrzyć się w specjalne akcesoria dla osób noszących aparaty (np. nici dentystyczne i szczoteczki). Wszystkie problemy czy wątpliwości radzimy skonsultować z ortodontą.

Co należy zrobić, jeśli zęby pod aparatem zaatakuje próchnica?

W takiej sytuacji należy zgłosić się do dentysty. Jeśli ubytek powstał pod aparatem, przed założeniem wypełnienia trzeba go zdjąć.

Dlaczego w niektórych aparatach są specjalne gumki i do czego służą?

Są to wyciągi ortodontyczne, które odciągają zęby do tyłu lub do przodu. Mogą prostować zarówno całe grupy zębów, jak również pojedyncze zęby. Ich zadaniem jest także redukcja odstępów.

Jak często powinno się zakładać nowe gumki ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne (gumki) są mocno eksploatowane i dlatego często się zrywają. Wskazane jest zdejmowanie gumek przed każdym posiłkiem i zakładanie nowych po jego zakończeniu. Lepiej wymienić jest również przed snem, ponieważ wyciąg może pęknąć w nocy.

Jakie mogą być konsekwencje, jeśli nie założę gumek ortodontycznych?

Może to przedłużyć leczenie – zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wymiana gumek ortodontycznych jest bardzo prosta. Do tego mają smak miętowych cukierków. Po dodatkowe informacje zapraszamy na stronę „noszenie wyciągów elastycznych”.

Co trzeba zrobić, jeśli się połknie gumkę ortodontyczną?

Jeśli pacjent nie ma alergii na wyciągi ortodontyczne, nie ma powodu do obaw. Połknięta gumka przejdzie przez układ pokarmowy i zostanie wydalona. Oczywiście większa ilość może wywołać problemy żołądkowe, a nawet silną reakcję alergiczną.

Do czego służy retainer?

Ortodonta zakłada go po zdjęciu aparatu, aby utrwalić pozycję zębów po przemieszczeniu.

Dlaczego trzeba używać retainera?

Noszenie retainera jest konieczne, aby utrwalić efekt leczenia. Po jego zakończeniu zęby są przesunięte i równe, ale potrzeba czasu, aby ustabilizowały się w swoich nowych pozycjach. Co więcej, nastolatek wciąż rośnie, więc dzięki retainerowi nie dochodzi do nieprawidłowości w jamie ustnej i efekt leczenia jest utrzymywany przez cały okres dorastania.

Czy można uniknąć noszenia retainera?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Odradzamy! Zęby nie umocują się w na swoich nowych miejscach i mogą częściowo wrócić na pierwotne pozycje. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet ponowne założenie aparatu ortodontycznego!

 

Czy noszenie retainera może boleć?

Nie, retainer nie powoduje żadnych dolegliwości (to łańcuszek naklejony na wewnętrzne powierzchnie przednich zębów).

Ile powinno się nosić retainer?

Zależy to od indywidualnego przypadku – szczegółowe wskazówki przekazuje ortodonta.

Co trzeba zrobić, jeśli retainer ulegnie uszkodzeniu?

Konieczna jest wtedy wizyta u ortodonty.

Do czego służą ligatury?

Ligatury mocują łuki ortodontyczne do zamków. Występują w 24 kolorach, dlatego nasi pacjenci słusznie traktują je jako ciekawy element estetyczny. Wymieniają je w zależności od okoliczności (np. różowe na Walentynki) albo po prostu mają ochotę na zabawę z własnym wizerunkiem.

Co trzeba zrobić, jeśli się połknie gumkę ortodontyczną?

Bez obaw! Ligatury ortodontyczne wykonane są z poliuretanu klasy medycznej, całkowicie bezpiecznego dla zdrowia pacjenta. Gumka w razie połknięcia przejdzie przez układ pokarmowy i zostanie wydalona.

Jakie jest ryzyko leczenia ortodontycznego?

U niektórych pacjentów występują reakcje uczuleniowe na materiały ortodontyczne.

Czy alergie mogą mieć wpływ na leczenie ortodontyczne?

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia pacjent poinformował ortodontę o ewentualnych alergiach. Reakcję alergiczną może wywołać kontakt z niektórymi przedmiotami, np. rękawicami lateksowymi lub materiałami ortodontycznymi. Najczęściej wyróżnia się dwa typu alergii: na nikiel, miedź i chrom oraz na lateks. U pacjentów częściej występuje typ pierwszy ale nie jest on groźny. Alergia na lateks jest natomiast poważniejsza w skutkach.

Jakie są objawy alergii na nikiel, chrom, miedź i jak często występują?

Reakcja alergiczne na te metale występują u około 1-3% pacjentów leczonych ortodontycznie. Najczęściej pojawia się miejscowe zapalenie w miejscu, w którym alergen miał kontakt ze skórą oraz ogólne zapalenie jamy ustnej. Zdarza się, że alergia ujawnia się dopiero w czasie leczenia, ale jej objawy zanikają po zastosowaniu odpowiednich materiałów bez niklu, chromu bądź miedzi.

Czy możliwa jest alergia na lateks? Czy jest niebezpieczna?

Istnieją dwa typy alergii na lateks:

  • niegroźna alergia klasy 4,
  • niebezpieczna dla zdrowia i życia alergia klasy 1.

Pierwszy typ alergii objawia się lekkim stanem zapalnym w jamie ustnej, który znika po wycofaniu z leczenia lateksu (ten typ alergii występuje u około 1% pacjentów) Alergia klasy 1 jest o wiele groźniejsza. Daje objawy charakterystyczne dla alergii na penicylinę. Początkowo może przebiegać bezobjawowo (pozostaje w uśpieniu nawet przez kilka lat). Jednak wystarczy powtórny kontakt z lateksem, a od tego momentu przybiera charakter pernamentny.

Jakie objawy występują przy alergii na lateks klasy 1?

Do najczęstszych objawów alergii na lateks klasy 1 zalicza się m.in. wysypkę, obrzęki dłoni, twarzy, w zaawansowanych przypadkach nawet problemy z oddychaniem. W momencie, gdy po wymianie ligatur gumowych objawy te nie ustępują, pacjenta natychmiast należy przetransportować do szpitala. Czekanie na samoistne ustąpienie objawów może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Czy można zapobiec alergii na lateks?

Ortodonta może zaproponować materiały nie zawierające lateksu.

Czy częste prześwietlenia są konieczne?

Wykonanie zdjęć rentgenowskich jest konieczne do zaplanowania leczenia, ponieważ ortodonta musi być pewność, że leczenie w konsekwencji nie wywoła u pacjenta żadnych problemów z uzębieniem czy kośćmi. Na szczęście w naszym centrum stomatologii korzystamy wyłącznie z nowoczesnych urządzeń cyfrowych, które pozwalają ograniczyć promieniowanie nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami.

Potrzebujesz konsultacji ortodontycznej?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Napisz do nas lub zadzwoń

Jeżeli masz jeszcze jakieś inne wątpliwości dotyczące ortodoncji, zapoznaj się z naszym działem FAQ. Zapraszamy również do odwiedzenia podstrony “leczenie ortodontyczne dzieci” oraz “leczenie ortodontyczne dorosłych”.

Kto wykonuje?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<