Leczenie ortodontyczne dzieci – najczęściej zadawane pytania

Strona głównaPoradnikLeczenie ortodontyczne dzieci – najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych pytań dotyczących ortodoncji u dzieci. Pytania zostały podzielone na trzy grupy – I – ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego, II – czynniki ryzyka wiążące się z ortodoncją, III – koszty leczenia ortodontycznego.

Spis Treści

I – Ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego dzieci

Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko powinno być leczone ortodontycznie?

Ortodonta może ocenić, czy występują wskazania do leczenia ortodontycznego, kiedy dziecko skończy 6-12 lat (wtedy pojawiają się pierwsze zęby stałe). Warto zapisać się do ortodonty, kiedy dziecko ma 6 lat – wtedy prawdopodobnie taka ocena będzie możliwa.

 Jakie są pierwsze, niepokojące sygnały problemów ortodontycznych?

Gdy rodziców coś niepokoi, warto, aby skonsultowali to ze specjalistą. U dzieci mogą pojawiać się pewne niepokojące symptomy, zwiastujące problemy ortodontyczne. Obrazki powyżej pokazują prawidłowy zgryz. Widać wyraźnie, że zęby górne są wyrównane z dolnymi, bez szczelin czy przerw. W takim przypadku wizyta u ortodonty nie jest potrzebna. Jeśli jednak zęby dziecka wyglądają jak na którejś z poniższych ilustracji, należy odwiedzić ortodontę.

Wada zgryzu klasa 1

Wada zgryzu klasa 2

Wada zgryzu klasa 3

Rodzice powinni dokładnie sprawdzić, czy zęby dziecka są proste, czy żaden z nich nie jest wychylony, czy między zębami są przerwy, czy nie nachodzą na siebie. Gdy dziecko zewrze zęby, linka pośrodkowa powinna być wyrównana. Warto również sprawdzić, czy zęby nie rosną krzywo i czy przednie górne zęby zakrywają więcej niż 25% dolnych. Jeśli u dziecka widać któryś z powyższych problemów, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie ortodontyczne

Może lepiej poczekać, aż problem z czasem sam zniknie?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

To nie jest rozsądne podejście, ponieważ w większości przypadków problemy ortodontyczne wraz z wiekiem dziecka przybierają na sile. Jeśli problem dotyczy kilku zębów (np. zbyt wychylonych lub stłoczonych), ortodonta może odpowiednio wcześnie zalecić skuteczne leczenie. Jeśli zostanie ono wdrożone zbyt późno, może się okazać, że te zęby skrzywiły również pozostałe. W konsekwencji często dochodzi również do pogłębienia problemów ze zgryzem.

Zauważyłeś/aś, że Twoje dziecko ma nieprawidłowy zgryz?

Umów się na konsultację ortodontyczną. Napisz lub zadzwoń

Jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia ortodontycznego dziecka?

Jeśli rodzice dziecka nie zdecydują się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, z pewnością doprowadzi to do problemów z uzębieniem. Z konsekwencjami takich zaniedbań zmaga się ono przez wiele lat, nawet już jako osoba dorosła. Najczęstsze problemy to:

  • osłabienie szkliwa, a nawet utrata uzębienia, spowodowane przez nierównomierne ścieranie się zębów,
  • utrudnione mycie zębów, prowadzące do stanów zapalnych i chorób dziąseł,
  • kłopoty z przeżuwaniem,
  • nasilające się z wiekiem problemy z dziąsłami.

Konsekwencje zaniedbań dotyczą nie tylko higieny i zdrowia jamy ustnej. Przykładowo, gdy u osoby dorosłej nie można już przeprowadzić zabiegu zwanego rozszerzeniem podniebienia. Bez odpowiedniej interwencji podniebienie unosi się, hamując przepływ powietrza przez nos, powodując problemy z oddychaniem. Wtedy pomóc może jedynie chirurg.

Co więcej – krzywe, nieleczone przez ortodontę zęby, mogą ranić język, co niezwykle utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Zaniechanie leczenia ortodontycznego ma negatywny wpływ na cały układ pokarmowy. Przeżuwanie jedzenia jest początkową fazą trawienia, a jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie rzutują na funkcjonowanie całego układu pokarmowego (np. podrażnienia żołądka, które mogą utrzymywać się latami).

Nie można przewidzieć wszystkich skutków takich zaniedbań. Ale można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ryzykować własnym zdrowiem. Piękny uśmiech i wyższa samoocena będą dodatkową nagrodą.

Jak to możliwe, że sama ewolucja nie pozbyła się problemów ortodontycznych, skoro mają tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Nasi przodkowie nie mieli problemów z zębami – do takiego wniosku doszli antropolodzy badający szczątki sprzed setek tysięcy lat. Wady zgryzu zaczęły się powstawać w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Spowodowała to zmiana diety, a ta – do zwiększenia rozmiarów całego ciała (obecnie średni wzrost dorosłego człowieka wynosi ok. 1,8 metra, 10 tysięcy lat temu – 1,2 metra). Kości twarzy i zęby nie rozwijały się proporcjonalnie, a w konsekwencji obecnie wiele dzieci ma za małe szczęki, które nie mogą pomieścić wszystkich zębów. Jest to bezwzględnym wskazaniem do leczenia ortodontycznego. Szacuje się, że potrzebuje go ok. 70% całej populacji.

Zęby dziecka nie mieszczą się w szczęce – czy to minie wraz z wiekiem?

Ten problem na pewno sam się nie rozwiąże. Zęby stałe nie wyrastają jednocześnie; co więcej – rosną w miarę wzrostu kości szczęki. Kolejne zęby zabierają całą przestrzeń utworzoną przez rosnące kości. Jeśli leczenie ortodontyczne nie zostanie wdrożone we właściwym czasie, z pewnością doprowadzi to do kolejnych komplikacji i będzie wymagało bardziej zaawansowanego i dłuższego postępowania.

Kiedy można zacząć leczenie ortodontyczne dziecka?

Pierwsza konsultacja u ortodonty powinna się odbyć przed siódmymi urodzinami dziecka, w okresie uzębienia mlecznego lub mieszanego. Specjalista ocenia nasilenie wady oraz znajduje jej przyczynę; następnie decyduje, kiedy należy rozpocząć leczenie.

Co to jest „interceptywne leczenie ortodontyczne” i dlaczego jest niezbędne?

Leczenie interceptywne ma za zadanie przygotować miejsce na zęby stałe. Ortodonta może korygować wysunięcie do przodu zębów górnych lub dolnych, a także rozszerzyć podniebienie. Jak omawialiśmy powyżej, przyczyną tych problemów jest nierównomierne rośnięcie zębów i kości szczęki. Z uwagi na to, że okres intensywnego wzrostu kości szczęki przypada na wiek 6-12 lat, niezmiernie ważne jest stworzenie przestrzeni na zęby stałe.

Na jakie etapy podzielone jest leczenie ortodontyczne i ile ono trwa?

Leczenie ortodontyczne koryguje zgryz i wyrównuje zęby. Na początku ortodonta opiniuje stan zębów i zgryzu, definiuje potrzeby pacjenta, dobiera właściwy rodzaj aparatu ortodontycznego i pobiera wycisk szczęki, który umożliwia technikowi dentystycznemu wykonanie odlewu szczęki. Następnym etapem jest założenie aparatu ortodontycznego i regularne wizyty kontrolne. Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2, 5 roku). Może się wydłużyć w trudniejszych przypadkach bądź, jeśli przestrzegane są zalecenia ortodonty. Regulacja aparatu odbywa się co 4-6 tygodni.

Jaką wyglądają pierwsze konsultacje u ortodonty?

Aby ocenić, czy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego, ortodonta potrzebuje około 4 wizyt. Sprawdza stan uzębienia oraz:

  • Czy wszystkie zęby mają dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni,
  • Czy zęby górne i dolne są równe po zaciśnięciu szczęk,
  • Czy widać wychylenia bądź przesunięcia,
  • Czy występują ubytki,
  • Czy można zaobserwować inne problemy (np. ze stawem skroniowo-żuchwowym lub oddychaniem).

Pierwsza wizyta u ortodonty jest dla pacjenta zupełnie bezbolesna.

Jeśli ortodonta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, to jakie są następne kroki?

Kiedy już wiadomo, że pacjent kwalifikuje się do noszenia aparatu, potrzebna będzie jeszcze jedna konsultacja oraz:

  • Zdjęcia RTG pantomograficzne: pomagają ocenić stan szczęki, korzeni zębowych, występujące ubytki, staw żuchwowy oraz informują, czy istnieją ewentualne inne komplikacje, np. dodatkowe zęby. Specjalny aparat rentgenowski krąży wokół głowy pacjenta, który stoi lub siedzi na specjalnym krześle.
  • Zdjęcia RTG cefalometryczne: dzięki nim ortodonta zdobywa informacje na temat ukształtowania zgryzu pacjenta oraz fizjologii wzrostu jamy ustnej. Umożliwiają również przeprowadzenie pomiarów niezbędnych do ustalenia leczenia.
  • Wyciski dwuwymiarowe: do tego celu używa się arkuszu specjalnego wosku, na którym pacjent zaciska zęby. Na arkuszu widać ustawienie zębów górnych względem dolnych.
  • Wyciski przestrzenne – pacjent odciska górne i dolne zęby na masie alginatowej, która pozwala na odlanie bardzo dokładnego modelu uzębienia.
  • Zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów: dzięki nim możliwa jest rejestracja i śledzenie zmian w estetyce zębów.

Jak wygląda ostatnia wizyta przed leczeniem?

Ortodonta prezentuje pacjentowi harmonogram leczenia, omawia jego etapy oraz prognozowany czas, a także planowane koszty.

Jakie rodzaje aparatów można stosować u dzieci?

Ortodonta po opracowaniu planu leczenia, dobiera odpowiedni aparat – jego rodzaj zależy od wieku dziecka i wady zgryzu. W okresie uzębienia mlecznego i mieszanego najczęściej stosuje się aparaty ruchome. Dostępnych jest wiele różnych typów aparatów ruchomych, ale dla każdego pacjenta wykonywany jest indywidualnie. Kiedy dziecko ma zęby stałe, ortodonta może zalecić aparat stały.

Czy aparat ruchomy musi być noszony cały czas?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Każdy pacjent otrzymuje od ortodonty szczegółowe wskazówki odnośnie użytkowania aparatu. Zazwyczaj dziecko powinno nosić aparat ruchomy przez kilka godzin w ciągu dnia oraz założyć go na całą noc.

Jak mocuje się aparat ruchomy?

Służą do tego specjalistyczne klamry.

Czy zdejmowanie i zakładanie aparatu jest skomplikowane?

Podczas wizyty u ortodonty dziecko nauczy się, jak samodzielnie zdjąć i założyć aparat. Opanuje to bez najmniejszych trudności, jednak rodzice powinni sprawdzić, czy czynność ta wykonywana jest prawidłowo.

Czy dziecko powinno wyjąć aparat przed rozpoczęciem posiłku?

Tak, przed jedzeniem dziecko musi zdjąć aparat. Po posiłku i umyciu zębów powinno ponownie go założyć.

Czy rodzice muszą samodzielnie regulować aparat?

Aparaty są wyposażone w śrubę, którą można regulować zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od ortodonty. To łatwa czynność – wystarczy użyć specjalnego kluczyka zgodnie z kierunkiem zaznaczonym przez strzałkę.

Czy noszenie aparatu jest bolesne?

Prawidłowo dobrany aparat nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Problem może spowodować uszkodzenie aparatu (np. złamanie klamry). W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do ortodonty, aby naprawić aparat.

Ile razy w ciągu doby dziecko musi umyć zęby?

U pacjentów noszących aparat resztki pokarmu mogą wywoływać próchnicę, dlatego konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku i przed snem. Warto również używać pasty z fluorem. Dodatkowe informacje o „higienie zębów z aparatem ortodontycznym.”

Czy spotyka się w ortodoncji jeszcze jakieś inne zagrożenia?

U niektórych pacjentów występują reakcje alergiczne na materiały ortodontyczne. Temat ten omawiamy w kolejnej części.

II – Czynniki ryzyka wiążące się z ortodoncją

Czy alergie mogą mieć wpływa na leczenie dziecka?

Informacja o alergiach jest niezwykle istotna dla ortodonty, gdyż taki pacjent wymaga wyjątkowej uwagi. Reakcję może wywołać kontakt z pewnymi przedmiotami używanymi w gabinecie (np. rękawice lateksowe) albo niektórymi materiałami ortodontycznymi. Zasadniczo istnieją dwa typy alergii na artykuły ortodontyczne: na nikiel, chrom i miedź oraz na alergia na lateks. Najczęściej występuje ten pierwszy typ, ale nie stwarza zagrożenia. Alergię na lateks obserwujemy znacznie rzadziej, lecz trzeba podkreślić, że jest ona zagrożeniem dla życia pacjenta. Informacje uzupełniające zamieściliśmy poniżej. Gdy istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej, ortodonta wybierze materiały bez omawianych substancji

Jakie są objawy alergii na nikiel, chrom, miedź i jak często występują?

Reakcja alergiczne na te metale zgłasza 1-3 procent osób leczonych ortodontycznie. Najczęściej występujące objawy to miejscowe zapalenia w miejscach, gdzie alergen ma kontakt ze skórą oraz ogólne zapalenie jamy ustnej. W niektórych przypadkach alergia ujawnia się dopiero w czasie leczenia, ale jej objawy zanikają po zastosowaniu odpowiednich materiałów bez niklu, chromu bądź miedzi. W takim przypadku ortodonta przedstawia pacjentowi alternatywne rozwiązania.

Czy możliwa jest alergia na lateks? Jakie niesie zagrożenia?

Istnieją dwa typy alergii na lateks: niegroźna alergia klasy 4 oraz niebezpieczna dla zdrowia i życia alergia klasy 1. Pierwszy typ powoduje lekki stan zapalny w jamie ustnej, który znika po wycofaniu z leczenia lateksu; występuje u około 1% pacjentów. Alergia klasy 1 jest o wiele bardziej podstępna. Daje objawy charakterystyczne dla alergii na penicylinę. Zdarza się, że pozostaje w uśpieniu przez wiele lat, lecz w dowolnym momencie powtórny kontakt z lateksem (np. gumową rękawiczką) może spowodować wysypkę. Od tego momentu alergia jest już permanentna.

Istnieją różne zdania na temat nasilenia w populacji alergii na lateks klasy 1. Część ortodontów nie miała z nią do czynienia od blisko ćwierćwiecza. Czynnikiem alergennym mogą być gumowe ligatury ortodontyczne, choć dojrzewanie alergii do klasy 1 może trwać kilka lat. Wszelkie problemy czy podejrzenia należy omówić z ortodontą, który dobierze materiały bez lateksu. W naszym gabinecie stomatologicznym używamy wyłącznie rękawic bezlateksowych.

Jakie objawy występują przy alergii na lateks klasy 1?

Alergia tego typu może dawać bardzo różne objawy. W niektórych przypadkach po 20-50 minutach po kontakcie z lateksem występuje wysypka i/lub obrzęk dłoni i twarzy. Zdarzają się również problemy z oddychaniem. W sytuacji, gdy po wymianie ligatur gumowych pacjent obserwuje u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, trzeba go natychmiast przetransportować do szpitalnej izby przyjęć. Czekanie na samoistne ustąpienie objawów jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta.

Czy można zapobiec alergii na lateks?

Należy zapytać ortodontę o odpowiedni dobór materiałów niezawierających lateksu.

Jakie ryzyko występuje u dziecka z rozszczepem tylnym kręgosłupa?

Pacjenci z rozszczepem tylnym kręgosłupa znajdują się w grupie ryzyka alergii na lateks klasy 1. Jeśli u dziecka występuje ta wada, należy koniecznie powiedzieć o tym ortodoncie.

Czy leczenie ortodontyczne może spowodować urazy stawu skroniowo-żuchwowego?

W początkowych fazach leczenia wykonuje się zdjęcia RTG tego stawu (to miejsce, w którym żuchwa łączy się z czaszką). Jeśli wykazano jakiekolwiek problemy czy dysfunkcje, ortodonta dobiera takie metody leczenia, aby nie spowodować urazu stawu.

Czy częste prześwietlenia u dziecka są konieczne?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Tak. Wykonanie zdjęć rentgenowskich jest absolutnie niezbędne do zaplanowania leczenia. Co więcej – ortodonta musi mieć pewność, że leczenie w konsekwencji nie wywoła u pacjenta żadnych problemów z uzębieniem czy kośćmi.

Trzeba również podkreślić, że w naszej klinice stomatologicznej Fachowy Dentysta korzystamy z wysokiej klasy nowoczesnych urządzeń cyfrowych, które emitują nawet 90% mniej promieniowania w porównaniu z urządzeniami tradycyjnymi.

III – Koszty leczenia ortodontycznego

Jakie są koszty leczenia ortodontycznego dziecka?

Precyzyjne oszacowanie kosztu leczenia jest bardzo trudne, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Do ceny wlicza się: początkową diagnostykę (z uwzględnieniem zdjęć rentgenowskich i modeli trójwymiarowych), opracowanie planu leczenia, aparat, wizyty kontrolne, oraz materiały potrzebne po zakończeniu leczenia, jak na przykład retainer. Dla Państwa wygody przygotowaliśmy symulator kosztów leczenia ortodontycznego, za pomocą którego można zdefiniować koszty dwuletniego leczenia z użyciem różnych aparatów.

Czemu całkowity koszt jest tak wysoki?

O koszcie leczenia decyduje wiele różnych czynników, np. nasilenie wady zgryzu, czas leczenia, typ wybranego aparatu. Koszt całkowity jest wysoki, ale – co ważne – rozkłada się proporcjonalnie na cały okres leczenia. Ponadto pacjent otrzymuje w zamian nie tylko profesjonalną opiekę i dostęp do nowoczesnej diagnostyki, ale także szereg długoterminowych korzyści. Warto też podkreślić, że słuchanie zaleceń ortodonty oraz pilnowanie harmon

Czy warto inwestować w leczenie u ortodonty?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Z całą pewnością tak! Warto się zastanowić nad konsekwencjami zaniechania leczenia. Oczywiście nie znamy przyszłości, ale na pewno znamy wiele przypadków wśród naszych dorosłych pacjentów, którzy zmagają się z nierozwiązanymi problemami z zębami sprzed wielu lat.

Konsekwencje zaniedbań dotyczą nie tylko higieny i zdrowia jamy ustnej. Przykładowo, gdy u osoby dorosłej nie można już przeprowadzić zabiegu zwanego rozszerzeniem podniebienia. Bez odpowiedniej interwencji, podniebienie unosi się, hamując przepływ powietrza przez nos, powodując problemy z oddychaniem. Wtedy pomóc może jedynie chirurg.

Co więcej – krzywe, nieleczone przez ortodontę zęby, mogą ranić język, co niezwykle utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Zaniechanie leczenia ortodontycznego ma negatywny wpływ na cały układ pokarmowy. Przeżuwanie jedzenia jest początkową fazą trawienia, a jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie rzutują na funkcjonowanie całego układu pokarmowego (np. podrażnienia żołądka, które mogą utrzymywać się latami).

Nie można przewidzieć wszystkich skutków takich zaniedbań. Ale można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ryzykować własnym zdrowiem. Piękny uśmiech i wyższa samoocena będą dodatkową nagrodą.

Czy możliwe jest rozłożenie płatności na raty?

Całkowity koszt leczenia składa się z trzech części:

  • Koszt konsultacji przed leczeniem (pokrywane podczas pierwszych wizyt) – w tym zdjęcia rentgenowskie, modele trójwymiarowe i przygotowanie planu leczenia.
  • Koszt aparatu (pacjent płaci za aparat w momencie jego założenia).
  • Koszt konsultacji, na które pacjent zgłasza się co miesiąc lub co dwa miesiące; zasadniczo stanowią one 50% całkowitego kosztu i są rozplanowane na okres około 2 lat.

We współpracy z firmą Santander umożliwiamy również naszym pacjentom skorzystanie z programu kredytowania leczenia. Informacje uzupełniające omawiamy w części „leczenie na raty”.

Chcesz skorygować zgryz swojego dziecka?

Umów się na wizytę u naszego lekarza ortodonty. Napisz lub zadzwoń

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące ortodoncji, zapoznaj się z naszą bazą pytań i odpowiedzi na temat leczenia ortodontycznego. Zapraszamy również do odwiedzenia sekcji “leczenie ortodontyczne młodzieży” oraz “leczenie ortodontyczne dorosłych”.

Kto wykonuje?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<