Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Leczenie kanałowe – popularne pytania

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Najlepszym sposobem aby uchronić się przed leczeniem kanałowym są wizyty kontrolne w gabinecie co 6 miesięcy. Częste wizyty i uzupełnianie ubytków jest ważne, by większe ubytki nie spowodowały większych uszkodzeń zęba i potrzeby leczenia kanałowego.
By unikać leczenia kanałowego ważne jest także wykonanie zdjęcia pantomograficznego przynajmniej raz na dwa lata.

Czy można wykonać leczenie kanałowe bez znieczulenia?

Do leczenia kanałowego preferowane jest znieczulenie stomatologiczne o miejscowym działaniu.
Pozwala ono pacjentowi w komfortowych warunkach przebyć całe leczenie a lekarzowi ułatwia precyzyjne wykonanie zabiegu w mikroskopie. Niektórzy pacjenci preferują zabiegi leczenia kanałowego bez znieczulenia, możliwe jest to w przypadku powtórnego leczenia kanałowego lub gdy miazga zęba całkowicie obumarła. Ból odczuwany przez pacjenta może doprowadzić do niekontrolowanych ruchów i przeszkodzić specjaliście w wykonaniu leczenia.

Czy można wykonać leczenie kanałowe bez zatrucia zęba?

Leczenie kanałowe powinno zostać wykonane bez wcześniejszego zatrucia zęba. Według najnowszego protokołu leczenia endodontycznego nie powinno używać się środków dewitalizujących czyli zatruwających ze względu na ich toksyczne właściwości, szkodliwe dla organizmu człowieka. Leczenie kanałowe wykonujemy w znieczuleniu stomatologicznym i nerwy są usuwane bezboleśnie bez potrzeby zatruwania.

Czy można jeść i pić alkohol po leczeniu kanałowym?

Bezpośrednio po leczeniu kanałowym należy odczekać z jedzeniem i piciem gorących pokarmów do momentu kiedy znieczulenie przestanie działać, by nie przygryźć lub poparzyć błony śluzowej. Przez pierwsze 3-4 dni od zakończenia leczenia kanałowego ząb może być bolesny przy nagryzaniu, dlatego zaleca się dietę papkowatą, by nie podrażniać dodatkowo ozębnej. Po leczeniu kanałowym również nie zaleca się spożywania dużych ilości alkoholu przez pierwsze dni od zakończenia leczenia.

Czy leczenie kanałowe jest lepsze niż klasyczna plomba?

Plombę możemy założyć do zęba, w którym powstał ubytek w twardych tkankach czyli w szkliwie i w zębinie natomiast wnętrze zęba (miazga) jest nienaruszona i zdrowa. W momencie kiedy ubytek dochodzi do miazgi ( czyli popularnie zwanego nerwu) nie mamy już alternatywy i musimy taki ząb przeleczyć kanałowo, gdyż w innym przypadku będzie konieczne usunięcie całego zęba.

Czy lepiej jest leczyć kanałowo zęba czy go usunąć?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku i to lekarz musi ocenić i przedstawić pacjentowi jakie jest rokowanie. Jeżeli ząb jest bardzo zniszczony, widoczne są duże zmiany okołowierzchołkowe i rokowanie jest bardzo niepewne – lepiej taki ząb usunąć. Tak samo jest w przypadku kiedy pacjent jest obciążony chorobami ogólnoustrojowymi np. chorobami serca i układu krwionośnego i ząb zagraża sianiem bakterii po całym organizmie – lepiej jest usunąć. W większości przypadków jednak leczenie kanałowe prowadzone jest z sukcesem i pozwala zachować pacjentowi własny ząb często nawet do końca życia.

Jakie mogą być powikłania po leczeniu kanałowym?

Po leczeniu kanałowym mogą wystąpić różne powikłania, należą do nich niedopełnienie/nieodnalezienie kanału ze względu na obliterację, perforacja, czyli przedziurawienie ściany korzenia lub komory zęba, złamanie narzędzia endodontycznego w kanale, przepchnięcie materiału poza kanał, złamanie korony zęba w trakcie leczenia czy też pojawiający się ból, obrzęk a nawet ropień.

Popularne przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Osoby z grupy ryzyka z chorobami naczyń, serca, nerek, stawów oraz osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi nie powinny podejmować się leczeniu kanałowemu. Podobnie osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej, ponieważ mogą wiązać się z tym różne powikłania.

 

Program Lojalnościowy