Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Leczenie kanałowe w Warszawie

Spis treści
1. Endodoncja – co to oznacza?
2. Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
3. Jakie objawy kwalifikują do leczenia kanałowego?
4. Jak uratować ząb wymagający leczenia kanałowego?
5. Czy leczenie kanałowe jest bolesne dla pacjenta?
6. Leczenie kanałowe krok po kroku
7. Czy po leczeniu kanałowym mój ząb będzie wymagał szczególnej uwagi?
8. Kiedy konieczne jest ponowne leczenie kanałowe?
9. Czy wszystkie zęby mogą być leczone endodontycznie?
10. Leczenie endodontyczne – popularne mity
11. Cena leczenia endodontycznego

Jeżeli poszukujesz informacji na temat leczenia kanałowego, prawdopodobnie twój lekarz stwierdził, że twój ząb wymaga takiego leczenia. Leczenie kanałowe nie jest niczym rzadkim – tę popularną terapię stosuje się w ponad 14 milionach przypadków rocznie. Leczenie kanałowe to szansa na zachowanie własnych zębów, które dzięki leczeniu kanałowemu mogą w przyszłości spełniać wszystkie swoje funkcje. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych faktów na temat leczenia kanałowego i oferty zabiegów endodontycznych w naszym gabinecie w Warszawie.

Endodoncja – co to oznacza?

Nazwa „endodoncja” wywodzi się z Greki. Na jej znaczenie składają się człony „endo”, czyli „wewnątrz” oraz „odont”, czyli „ząb”.

budowa przekrój zęba

Zgodnie z tym znaczeniem, endodoncja, nazywana również leczeniem kanałowym, zajmuje się leczeniem tkanek, które znajdują się w środku zęba, pod twardą powierzchnią szkliwa i warstwą zębiny. Na wewnętrzną budowę anatomiczną zęba składają się komora i kanały (jeden lub więcej – w zależności od rodzaju zęba) wypełnione miazgą – stąd nazwa leczenie kanałowe. Miazga. Leczenie kanałowe to leczenie chorób miazgi zęba, czyli  włókien nerwowych, naczynia krwionośnych, oraz tkanki łącznej. Leczenie kanałowe wymaga  dotarcia do wnętrza komory, wyczyszczenia zakażonej miazgi, a następnie uzupełnienia materiałem wypełniającym. Dojrzały, ząb poddany leczeniu kanałowemu nie ma w środku zmienionej chorobowo miazgi i może skutecznie służyć pacjentowi, bo wciąż odżywiany jest za pomocą otaczającej go tkanki.  Jest to olbrzymia zaleta leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe wymaga odpowiedniego wyposażenia gabinetu i opieki lekarza edndonty.

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to  typ terapii niezbędny w przypadkach zapalenia miazgi lub jej zakażenia bakteryjnego, czyli zgorzeli. Choroby te mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne dostające się do miazgi z powodu przewlekłej próchnicy, pęknięć, złamań, lub częstych zabiegów na zębach. Leczenie kanałowe jest czasami konieczne w przypadku zębów, na których nie ma śladów pęknięć czy odłamów, ponieważ choroba miazgi rozwija się wewnątrz zęba. Zapalenie i zakażenie miazgi zęba, jeśli nie jest zastosowane leczenie kanałowe, prowadzi do powstania ropnia i ostrych objawów bólowych.

ząb wymagający leczenia kanałowego

Jakie objawy kwalifikują do leczenia kanałowego?

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane symptomy chorób miazgi, które mogą wymagać leczenia kanałowego:
– ból (tępy lub ostry) odczuwalny również przy pracy zębów
– odczuwalna nadwrażliwość na temperaturę
– obrzęk i ból węzłów chłonnych oraz tkanki sąsiadującej z chorym zębem

W niektórych przypadkach jednak żaden z tych objawów nie jest odczuwalny, a jednak potrzebne jest leczenie kanałowe. W takiej sytuacji o leczeniu kanałowym decyduje się na podstawie badania stomatologicznego lub prześwietlenia, które wykrywa choroby miazgi.

Jak uratować ząb wymagający leczenia kanałowego?

Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym zapalenia lub zakażenia jest usunięcie obumarłej miazgi przez dokładne opracowanie i oczyszczenie wnętrza kanału. W kolejnym etapie leczenia kanałowego lekarz endodonta odkaża kanał specjalistycznym preparatem i koniec uzupełnia zdezynfekowany kanał materiałem wypełniającym. Końcową fazą leczenia kanałowego jest zamknięcie zęba odpowiednim materiałem (zaplombowanie) lub rekonstrukcja (korona protetyczna). Ząb poddany leczeniu kanałowemu odzyskuje w pełni swoją funkcję

Czy leczenie kanałowe jest bolesne dla pacjenta?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest często po wcześniejszym podaniu środka znieczulającego miejscowo. Dzięki współczesnemu sprzętowi oraz metodom terapii i znieczulenia, zabiegi leczenia kanałowego są dla większości pacjentów bezbolesne. Zdarza się jednak, że pacjenci odczuwają większą wrażliwość zęba do kilku dni po leczeniu kanałowym. Ulgę w takich przypadkach mogą przynieść leki przeciwbólowe, zarówno te specjalistyczne, jak i dostępne bez recepty. W naszym gabinecie otrzymają Państwo dokładne wskazówki i zalecenia lekarskie po leczeniu kanałowym.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu może zostać zakończone w trakcie pojedynczej wizyty pacjenta. W trudniejszych przypadkach plan leczenia kanałowego wymaga dwóch lub większej ilości zabiegów.

Leczenie kanałowe krok po kroku:
1. Leczenie kanałowe poprzedza diagnostyka, czyli badanie i wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba. Po podaniu znieczulenia miejscowego, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia i komfort pracy podczas leczenia kanałowego, lekarz oddziela pole zabiegowe przy pomocy koferdamu – rodzaju ślinochronu, który izoluje miejsce leczenia kanałowego od bakterii i wilgoci z zewnątrz oraz chroni przed przypadkowym dostaniem się narzędzi do przełyku lub tchawicy pacjenta.

leczenie kanałowe etap 1

2. Stomatolog otwiera komorę zęba i usuwa z jej wnętrza i kanałów zmienioną chorobowo miazgę przy pomocy ręcznego oraz automatycznego instrumentu. Podczas leczenia kanałowego do kontroli położenia narzędzi wewnątrz kanału stosowany jest przez cały czas elektroniczny endometr. Aby dodatkowo wypłukać pozostałości zakażonej miazgi z kanału, lekarz w trakcie leczenia kanałowego używa dużej ilości chemicznych preparatów dezynfekujących.

leczenie kanałowe etap 2

3. Kolejny etap leczenia kanałowego rozpoczyna się gdy kanały zębowe są już dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane, stomatolog uzupełnia je ciepłą gutaperką – specjalistycznym materiałem do leczenia kanałowego, który wypełnia nawet boczne kanały i odgałęzienia.
Na ząb z wypełnionymi gutaperką kanałami lekarz nakłada opatrunek, który chroni ząb w okresie po leczeniu kanałowym i zapewnia całkowitą rekonstrukcją.

leczenie kanałowe etap 3

Do odzyskania całkowitej sprawności zęba po leczeniu kanałowym niezbędna jest odpowiednia odbudowa. W tym celu stosuje się substancje kompozytowe lub korony protetyczne. Dowiedz się więcej o koronach protetycznych.  

korona protetyczna w leczeniu kanałowym

Czy po leczeniu kanałowym mój ząb będzie wymagał szczególnej uwagi?

Do czasu pełnej rekonstrukcji korony zęba, należy unikać gryzienia i żucia twardych pokarmów stroną, po której znajduje się leczony ząb. Ze względu na ryzyko wystąpienia pęknięć po leczeniu kanałowym, nie należy odkładać pełnej odbudowy zębów. O zdrowie zębów po leczeniu kanałowym powinno się dbać tak, jak o stan innych zębów – poprzez regularne przeglądy, zabiegi czyszczące, zachowanie higieny jamy ustnej, stosowanie nici dentystycznych oraz właściwe szczotkowanie.

W większości przypadków, zęby poddane leczeniu kanałowemu mają podobną wytrzymałość jak zęby naturalne. Brak prawidłowego gojenia czy utrzymujący się ból zdarzają się po leczeniu kanałowym rzadko. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe musi zostać powtórzone, aby uratować ząb, który uległ ponownemu zakażeniu po miesiącach czy latach od pierwszego leczenia.

Kiedy konieczne jest ponowne leczenie kanałowe?

Do ponownego zakażenia zęba, który w przeszłości przeszedł leczenie kanałowe może dojść z szeregu powodów. Powtórnego leczenia kanałowego mogą wymagać nich nowe pęknięcia, niedokładne wypełnienie, urazy, czy głęboka próchnica. Czasami podczas ponownego badania wykrywane są mniejsze, zakrzywione kanały, które zostały pominięte podczas pierwszego leczenia kanałowego.
Dowiedz się więcej o powtórnym leczeniu kanałowym.

Czy wszystkie zęby mogą być leczone endodontycznie?

Leczenie kanałowe jest możliwe w przypadku większości zębów. Zdarza się jednak, że ze szczególnych powodów nawet leczenie kanałowe nie jest w stanie uratować zęba przed usunięciem, może to być: poważny ubytek kości wokół  korzenia,brak możliwości rekonstrukcji korony, czy dostępu do kanałów. Na szczęście, dzięki współczesnej technologii, takiej jak mikroskopy i nowoczesne narzędzia, leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie coraz większej ilości zębów, nawet w trudnych przypadkach

Leczenie endodontyczne – popularne mity

Leczenie kanałowe stało się przedmiotem wielu nieprawdziwych opinii. Stomatolodzy w gabinecie Fabdent w Warszawie z chęcią podzielą się z Państwem faktami i odpowiedzą na wszelkie wątpliwości pacjentów.

1) Leczenie kanałowe równa się ból.
W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót – leczenie kanałowe przynosi ulgę od bólu. Poprzez usunięcie zakażonej miazgi zęba leczenie kanałowe likwiduje ból i jego przyczynę. Rzeczywiście, w przeszłości leczenie endodontyczne nie było komfortowe, lecz dzięki współczesnej technologii mikroskopowej oraz przy odpowiednim znieczuleniu leczenie kanałowe jest porównywalnie bezbolesne, co zwykły zabieg wypełnienia.

 

2)  Lepiej usunąć ząb niż leczyć go kanałowo
Żadne rozwiązanie protetyczne nie jest lepsze od naturalnego zęba. Leczenie kanałowe pozwala uratować naturalny ząb na wiele lat. Endodoncja jest również o wiele tańsza niż zabieg założenia implantu lub mostu protetycznego. Rezultaty leczenia kanałowego są zadawalające w dużej ilości przypadków, lecz czasami jest ono niemożliwe. Dopiero wówczas najlepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja i zabieg implantologiczny.
Dowiedz się więcej o implantach.

Cena leczenia kanałowego Warszawa Bemowo

Ponieważ zęby różnią się ilością kanałów oraz trudnością leczenia, cena leczenia kanałowego może być różna. W gabinecie Fabdent stosujemy mikroskop do każdego leczenia kanałowego, dzięki czemu czas leczenia jest krótszy a dokładność znacznie większa.

Oto przykładowe ceny leczenia kanałowego:
– ząb jednokanałowy: 300 zł
– ząb dwukanałowy: 400 zł
– ząb trzykanałowy :500zł
– ząb czterokanałowy: 600 zł

Zabiegi o wyższym stopniu trudności, takie jak usuwanie pozostałości narzędzi z kanału,

zamykanie perforacji, czy udrażnianie kanału, mogą mieć ceny wyższe od podanych. Zapraszamy Państwa do działu Cennik ze szczegółowymi informacjami.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy