Leczenie kanałowe Warszawa Bemowo – endodoncja

Strona głównaLeczenieLeczenie kanałowe Warszawa Bemowo – endodoncja

Leczenie kanałowe jest dość powszechne – tę popularną metodę stosuje się w ponad 14 milionach przypadków pacjentów leczonych rocznie. Tego rodzaju terapia to szansa na zachowanie własnego zęba, który dzięki leczeniu kanałowemu, może w przyszłości spełniać wszystkie swoje funkcje. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych faktów na temat leczenia endodontycznego i oferty zabiegów w naszej klinice.

Nasza klinika stomatologiczna specjalizuje się między innymi w nowoczesnym leczeniu endodontycznym. Interesuje Cię cena zabiegu w zakresie endodoncji w naszym gabinecie stomatologicznym? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym cennikiem leczenia endodontycznego.  Poniżej znajdziesz też szczegółowe informacje na temat tego, jak przebiega leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne).

Na czym polega endodoncja? Czym się zajmuje?

Nazwa „endodoncja” wywodzi się z Greki. Na jej znaczenie składają się człony „endo”, czyli „wewnątrz” oraz „odont”, czyli „ząb” Zgodnie z tym znaczeniem, endodoncja, nazywana również leczeniem kanałowym, zajmuje się leczeniem chorób tkanek, które znajdują się w środku zęba, pod twardą powierzchnią szkliwa i warstwą zębiny. Na wewnętrzną budowę anatomiczną zęba składają się komora i kanały (jeden lub więcej – w zależności od rodzaju zęba) wypełnione miazgą – stąd nazwa leczenie kanałowe.

Zdaniem eksperta

 

Leczenie endodontyczne wiąże się z leczeniem chorób miazgi zęba, czyli włókien nerwowych, naczyń krwionośnych, oraz tkanki łącznej. Leczenie kanałowe wymaga dotarcia do wnętrza komory, wyczyszczenia zakażonej miazgi, a następnie uzupełnienia zęba materiałem wypełniającym – mówi dr Sławomir Kwieciński.

Dojrzały ząb poddany leczeniu kanałowemu nie ma w środku zmienionej chorobowo miazgi i może skutecznie służyć pacjentowi, bo wciąż odżywiany jest za pomocą otaczającej go tkanki. Jest to olbrzymia zaleta leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe wymaga odpowiedniego wyposażenia gabinetu i opieki lekarza endodonty.

Nie możesz pozbyć się bólu zęba?

Umów się na konsultację stomatologiczną. Napisz lub zadzwoń

Endodonta – co to za specjalista i co robi?

Endodonta zajmuje się usuwaniem chorej miazgi zęba, oczyszczeniem i dezynfekcją kanału zębowego, a następnie zabezpieczeniem kanału zębowego specjalistycznym materiałem. Obecnie stomatolodzy endodonci często przeprowadzają leczenie kanałowe wykorzystując mikroskop stomatologiczny. Mikroskop do endodoncji ułatwia diagnostykę i zapewnia wyjątkową dokładność zabiegu. Zabieg pod mikroskopem pozwala skutecznie odnaleźć wszystkie kanały zębowe i wyleczyć choroby miazgi. Pod opieką dobrego endodonty leczenie kanałowe jest bezpieczne i może uratować zęby przed usunięciem.

Leczenie endodontyczne – kiedy trzeba działać?

Konieczność leczenia endodontycznego może nastąpić z różnorakich powodów. Do najczęściej występujących przyczyn leczenia z zakresu endodoncji należą: głębokie ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, pęknięcia, wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie, zapalenie komórek okołowierzchołkowych, uraz, w wyniku którego doszło do obumarcia zęba. W niektórych przypadkach istnieje konieczność leczenia kanałowego – nawet w przypadku zębów, które „gołym okiem” wyglądają na zdrowe, ponieważ nie ma na nich żadnych pęknięć ani odłamów (natomiast choroba miazgi rozwija się wewnątrz zęba).

Po czym poznać, że ząb jest do leczenia kanałowego? Objawy

Do objawów, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z endodontą, a następnie podjęcie leczenia endodontycznego należą:

  • tępy lub ostry ból zębów,
  • opuchnięte dziąsła,
  • zmiana koloru dziąseł lub zmiana koloru zęba,
  • rozluźnienie zęba,
  • przetoka ropna,
  • nadwrażliwość zębów na temperaturę,
  • powiększenie i ból węzłów chłonnych,
  • ból tkanki sąsiadującej z chorym zębem,
  • głęboki ubytek.

Leczenie kanałowe zęba. Przeciwwskazania

Zdaniem eksperta

Osoby z grupy ryzyka z chorobami naczyń, serca, nerek, stawów oraz osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi nie powinny podejmować się leczeniu kanałowemu. Podobnie osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej, ponieważ mogą wiązać się z tym różne powikłania. Rzadko jednak zdarzają się pacjenci, u których dolegliwości są na tyle poważne, że uniemożliwiają leczenie kanałowe – wyjaśnia dr Kamila Wesołowska

Przebieg standardowego zabiegu leczenia kanałowego

Zależnie od rozpoznania endodonta podejmuje odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Standardowo przebieg leczenia wygląda następująco:

  1. Leczenie zębów kanałowo poprzedza diagnostyka, czyli badanie i wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba. Po podaniu znieczulenia miejscowego, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia i komfort pracy podczas leczenia kanałowego, lekarz oddziela pole zabiegowe przy pomocy koferdamu – rodzaju ślinochronu, który izoluje miejsce leczenia kanałowego od bakterii i wilgoci z zewnątrz oraz chroni przed przypadkowym dostaniem się narzędzi do przełyku lub tchawicy pacjenta.
  2. Istotnym etapem jest opracowanie kanałów. Stomatolog otwiera komorę zęba i przechodzi do opracowywania kanałów korzeniowych – usuwa z jej wnętrza i kanałów zmienioną chorobowo miazgę przy pomocy ręcznego oraz automatycznego instrumentu. Podczas leczenia kanałowego do kontroli położenia narzędzi wewnątrz kanału stosowany jest przez cały czas elektroniczny endometr. Aby dodatkowo wypłukać pozostałości zakażonej miazgi z kanału, lekarz w trakcie leczenia kanałowego używa dużej ilości chemicznych preparatów dezynfekujących.
  3. Kolejny etap leczenia kanałowego rozpoczyna się, gdy kanały zębowe są już dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane, stomatolog wykonuje wypełnienie kanałów gorącą gutaperką – specjalistycznym materiałem do leczenia kanałowego, który wypełnia nawet boczne kanały i odgałęzienia. Na ząb z wypełnionymi gutaperką kanałami lekarz nakłada opatrunek, który chroni ząb w okresie po leczeniu kanałowym i zapewnia całkowitą rekonstrukcję.
  4. Do odzyskania całkowitej sprawności zęba po leczeniu kanałowym niezbędna jest odpowiednia odbudowa zęba. W tym celu stosuje się substancje kompozytowe lub korony protetyczne.

Inne zabiegi z zakresu endodoncji

Powtórne leczenie kanałowe (reendo)

Jest to kolejne leczenie kanałowe zęba, którego pierwotne leczenie nie powiodło się. Czynniki wpływające na powtórne leczenie to m.in. nie wygojenie się zmian tkanek okołowierzchołkowych, reinfekcja poprzez rozszczelnione wypełnienie, źle wykonane leczenie pierwotne, w tym np. niedopełnienie kanałów. Leczenie to polega na usunięciu starego materiału z kanału/kanałów korzeniowych dokładnej dezynfekcji i ponownym szczelnym wypełnieniu kanałów.

Usuwanie złamanych narzędzi

Jednym z możliwych powikłań w trakcie leczenia kanałowego jest złamanie narzędzia, jakim czyszczone są kanały. W przypadku złamania narzędzi i zablokowania światła kanału, mimo sterylności materiału i nie powodowania żadnych uszkodzeń, jego szczelne wypełnienie jest nie możliwe i konieczne jest usunięcie złamanego narzędzia. Złamane narzędzia usuwamy przy użyciu mikroskopu stomatologicznego i ultradźwięków. Po udrożnieniu kanał jest ponownie czyszczony i wypełniany.

Zamknięcie perforacji

Jednym z możliwych powikłań w trakcie leczenia kanałowego jest perforacja korzenia czyli przedziurawienie ściany korzenia zęba. Zamknięcie perforacji odbywa się przy użyciu mikroskopu stomatologicznego specjalnym cementem MTA. Po zamknięciu perforacji korzeń należy zdezynfekować i szczelnie wypełnić.

Udrożnienie zobliterowanego kanału

W niektórych przypadkach kanały znajdujące się w korzeniach zębów ulegają obliteracji czyli częściowemu lub całkowitemu zarośnięciu. Niedrożność kanałów powstaje z różnych przyczyn i jest znacznym utrudnieniem podczas leczenia endodontycznego. Wymagane jest usunięcie przeszkody, powodującej niedrożność. Przy użyciu mikroskopu stomatologicznego i ultradźwięków jesteśmy w stanie odnaleźć takie zarośnięte kanały korzeniowe, dokładnie je oczyścić i szczelnie wypełnić.

Efekty leczenia kanałowego

Korzyści płynące z właściwie przeprowadzonego leczenia endodontycznego są ogromne. Przede wszystkim chronią ząb przed usunięciem oraz koniecznością wszczepienia implantów zębowych. Dzięki endodoncji pacjenci mogą zachować naturalne zęby, które przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej kontroli mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. W razie potrzeby mogą one być również wykorzystane przy mocowaniu stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych. Żeby leczenie kanałowe się powiodło konieczna jest odpowiednia diagnoza i precyzja w wykonaniu zabiegu, niezwykle ważne jest więc, aby przeprowadził je doświadczony endodonta.

Szukasz profesjonalnego endodonty?

Umów się na konsultację stomatologiczną. Napisz do nas lub zadzwoń

Zalecenia po zabiegu endodontycznym

Do czasu pełnej rekonstrukcji korony zęba, należy unikać gryzienia i żucia twardych pokarmów stroną, po której znajduje się leczony ząb. Ze względu na ryzyko wystąpienia pęknięć po leczeniu kanałowym, nie należy odkładać pełnej odbudowy zębów. O zdrowie zębów po leczeniu kanałowym powinno się dbać tak, jak o stan innych zębów – poprzez regularne przeglądy, zabiegi czyszczące, zachowanie higieny w jamie ustnej, stosowanie nici dentystycznych oraz właściwe szczotkowanie.

W większości przypadków, zęby poddane leczeniu kanałowemu mają podobną wytrzymałość jak zęby naturalne. Brak prawidłowego gojenia czy utrzymujący się ból zdarzają się po leczeniu kanałowym rzadko. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe musi zostać powtórzone, aby uratować ząb, który uległ ponownemu zakażeniu po miesiącach czy latach od pierwszego leczenia.

Jak bardzo boli leczenie kanałowe?

Dawniej zabiegi leczenia endodontycznego wiązały się ze sporym dyskomfortem dla pacjentów. Jednak dzisiaj, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych środków znieczulających, leczenie u endodonty jest całkowicie bezbolesne, ponieważ lekarz przeprowadza zabiegi stosując znieczulenie miejscowe.

FAQ – popularne pytania dotyczące leczenia kanałowego

Najlepszym sposobem aby uchronić się przed leczeniem kanałowym są wizyty kontrolne w gabinecie co 6 miesięcy. Częste wizyty i uzupełnianie ubytków jest ważne, by większe ubytki nie spowodowały większych uszkodzeń zęba i potrzeby leczenia kanałowego. By unikać leczenia kanałowego ważne jest także wykonanie zdjęcia pantomograficznego przynajmniej raz na dwa lata.

Do leczenia kanałowego preferowane jest znieczulenie stomatologiczne o miejscowym działaniu. Pozwala ono pacjentowi w komfortowych warunkach przebyć całe leczenie a lekarzowi ułatwia precyzyjne wykonanie zabiegu w mikroskopie. Niektórzy pacjenci preferują zabiegi leczenia kanałowego bez znieczulenia, możliwe jest to w przypadku powtórnego leczenia kanałowego lub gdy miazga zęba całkowicie obumarła. Ból odczuwany przez pacjenta może doprowadzić do niekontrolowanych ruchów i przeszkodzić specjaliście w wykonaniu leczenia.

Leczenie kanałowe powinno zostać wykonane bez wcześniejszego zatrucia zęba. Według najnowszego protokołu leczenia endodontycznego nie powinno używać się środków dewitalizujących czyli zatruwających ze względu na ich toksyczne właściwości, szkodliwe dla organizmu człowieka. Leczenie kanałowe wykonujemy w stomatologicznym znieczuleniu miejscowym i nerwy są usuwane bezboleśnie bez potrzeby zatruwania.

Bezpośrednio po leczeniu kanałowym należy odczekać z jedzeniem i piciem gorących pokarmów do momentu kiedy znieczulenie przestanie działać, by nie przygryźć lub poparzyć błony śluzowej. Przez pierwsze 3-4 dni od zakończenia leczenia kanałowego ząb może być bolesny przy nagryzaniu, dlatego zaleca się dietę papkowatą, by nie podrażniać dodatkowo ozębnej. Po leczeniu kanałowym również nie zaleca się spożywania dużych ilości alkoholu przez pierwsze dni od zakończenia leczenia.

Plombę możemy założyć do zęba, w którym powstał ubytek w twardych tkankach czyli w szkliwie i w zębinie natomiast wnętrze zęba (miazga) jest nienaruszona i zdrowa. W momencie kiedy ubytek dochodzi do miazgi ( czyli popularnie zwanego nerwu) nie mamy już alternatywy i musimy taki ząb przeleczyć kanałowo, gdyż w innym przypadku będzie konieczne usunięcie całego zęba.

Wszystko zależy od konkretnego przypadku i to lekarz musi ocenić i przedstawić pacjentowi, jakie jest rokowanie. Jeżeli ząb jest bardzo zniszczony, widoczne są duże zmiany okołowierzchołkowe i rokowanie jest bardzo niepewne – lepiej taki ząb usunąć. Tak samo jest w przypadku kiedy pacjent jest obciążony chorobami ogólnoustrojowymi np. chorobami serca i układu krwionośnego i ząb zagraża sianiem bakterii po całym organizmie – lepiej jest usunąć. W większości przypadków jednak leczenie kanałowe prowadzone jest z sukcesem i pozwala zachować pacjentowi własny ząb często nawet do końca życia.

Leczenie endodontyczne jest możliwe w przypadku większości zębów. Zdarza się jednak, że ze szczególnych powodów nawet leczenie kanałowe nie jest w stanie uratować zęba przed usunięciem, może to być: poważny ubytek kości wokół korzenia,brak możliwości rekonstrukcji korony, czy dostępu do kanałów. Na szczęście, dzięki współczesnej technologii, takiej jak mikroskopy i nowoczesne narzędzia, leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie coraz większej ilości zębów, nawet w trudnych przypadkach.

Do ponownego zakażenia zęba, który w przeszłości przeszedł leczenie kanałowe, może dojść z szeregu powodów. Powtórnego leczenia kanałowego mogą wymagać nich nowe pęknięcia, niedokładne wypełnienie, urazy, czy głęboka próchnica. Czasami podczas ponownego badania wykrywane są mniejsze, zakrzywione kanały, które zostały pominięte podczas pierwszego leczenia kanałowego.

Po leczeniu kanałowym mogą wystąpić różne powikłania, należą do nich niedopełnienie/nieodnalezienie kanału ze względu na obliterację, perforacja, czyli przedziurawienie ściany korzenia lub komory zęba, złamanie narzędzia endodontycznego w kanale, przepchnięcie materiału poza kanał, złamanie korony zęba w trakcie leczenia czy też pojawiający się ból, obrzęk, a nawet ropień.

Konsultacja merytoryczna: lek. Sławomir Kwieciński

Kto wykonuje leczenie endodontyczne?

null

Stanislava Kaydanovich

null

Michał Portas

null

Kamila Wesołowska

Cennik – ile kosztuje leczenie kanałowe Warszawa Bemowo

UsługaCena
Usługa konsultacyjna dot. zabiegu endodontycznego (15-minutowa wizyta)250 zł
Usługa konsultacyjna, dokonanie rewizji klinicznej pod mikroskopem oraz zakładanie opatrunku300 zł
Wykonanie „zatrucia” zęba (usługa dewitalizacji zęba)150 zł
Ekstyrpacja (usunięcie) miazgi200 zł
Zakładanie opatrunku do kanału100 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego450-650 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego z wykorzystaniem włókna szklanego900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego+150 zł

Koszt leczenia kanałowego zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: czy jest to pierwotne leczenie kanałowe czy wtórne, jak również od ilości kanałów w danym zębie. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik.

UsługaCena
Usługa leczenia kanałowego pierwotnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie pierwotne zęba jednokanałowego900 zł
Leczenie pierwotne zęba dwukanałowego1000 zł
Leczenie pierwotne zęba trzykanałowego1100 zł
Leczenie pierwotne zęba czterokanałowego1200 zł
Usługa leczenia kanałowego powtórnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie powtórne zęba jednokanałowego1000 zł
Leczenie powtórne zęba dwukanałowego1200 zł
Leczenie powtórne zęba trzykanałowego1400 zł
Leczenie powtórne zęba czterokanałowego1600 zł
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – usługi dotyczące przypadków szczególnych
Wykonanie zamknięcia perforacji300 zł *1 450 *2
Zabieg polegający na usuwaniu złamanego narzędzia z kanału zęba300 zł *1 450 *2
Wykonanie udrażniania w przypadku zobliterowanego kanału300 zł *1 450 *2
Znalezienie dodatkowego kanału300 zł *1 450 *2
Zabieg usuwania wkładu koronowo-korzeniowego (indywidualna wycena usługi w przypadku złożonych wkładów)400 zł *1 550 *2
Wykonanie usuwania zębiniaka200 zł *1 300*2
*1 – podana cena dotyczy zabiegów stanowiących kontynuację leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*2 – podana cena dotyczy zabiegów, które nie stanowią kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<