Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Mosty protetyczne

Most protetyczny – co to jest?

Mostem nazywamy rozwiązanie protetyczne, które polega na odtworzeniu naturalnego zęba przez przytwierdzenie korony do sąsiadujących zębów. W skład mostu wchodzą dwie korony protetyczne działające jako podpory (filary) mostu i przęsło – jedną lub więcej koronę połączoną z filarami i uzupełniającą brak naturalnego zęba. Za pomocą mostów można uzupełnić braki nawet 3 sąsiadujących ze sobą zębów.

Kiedy stosuje się mosty protetyczne?

Mosty mają wiele zastosowań. Wskazania do wykonania mostu protetycznego to:

Jakie są typy mostów protetycznych?

Most protetyczny

W gabinecie FachowyDentysta.pl wykonujemy dwa typy mostów protetycznych:

1) Most tradycyjny porcelanowy
Najpopularniejszy rodzaj mostów. Składa się on z korony uzupełniającej lukę po zębie jako przęsło mostu oraz dwie korony porcelanowe oparte na filarach – oszlifowanych zębach z koronami lub implantach. Podbudową tego typu mostu porcelanowego może być stop stali/złota lub cyrkonu, dla najlepszego rezultatu pod względem wyglądu.

2) Kompozytowy most na włóknie szklanym
Tego typu mosty zbudowane są z kompozytu, który wykorzystuje się również do plomb w stomatologii. Jako dodatkowa podpora zastosowane jest w nich włókno szklane. W przeciwieństwie do mostów porcelanowych, mosty kompozytowe nie wymagają szlifowania zębów sąsiednich (filarów), ale odbiegają od porcelanowych mostów pod względem trwałości. Tego typu rozwiązanie pozwala uzupełnić jedynie jeden ząb lub maksymalnie dwa mniejsze zęby.

Z czego robi się mosty protetyczne?

Mosty mogą być zbudowane z tych samych materiałów, które stosuje się do wykonania koron protetycznych. Są to między innymi:

Popularnym rozwiązaniem protetycznym są również mosty oparte na implantach, które działają jako filary dla mostu (korony) zamiast oszlifowanych zębów.
-Mosty porcelanowe (korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali)
-mosty pełnoceramiczne (Zirkon Zahn)

Jak wygląda proces wykonanie mostu protetycznego?

W gabinecie FachowyDentysta.pl mosty protetyczne zazwyczaj wykonujemy w trakcie trzech wizyt.
Pierwsza wizyta poświęcona jest dokładnej diagnostyce i przygotowaniu zębów. W trakcie kolejnej wizyty lekarz robi próbę pierwszej wersji mostu, a podczas ostatniej wizyty zakłada i cementuje finalny most protetyczny.

Wizyta 1:
Pierwsza wizyta u stomatologa przed wykonaniem mostu protetycznego polega na kontroli stanu korzeni zębów i otaczających je kości. Jeśli stomatolog zauważy zaawansowaną próchnicę, istotne zagrożenie infekcją, lub chorobę miazgi, konieczne przed wykonaniem mostu jest odpowiednio zakończone leczenie endodontyczne. Oznacza to, że wykonanie mostu zostanie odłożone w czasie.
Dowiedz się więcej o leczeniu endodontycznym.

Aby przygotować zęby do założenia mostu, lekarz szlifuje je do odpowiedniego wymiaru w trzech płaszczyznach i zapewnia miejsce na korony protetyczne.
Doświadczeni stomatolodzy w gabinecie FachowyDentysta.pl potrafią zeszlifować odpowiednią ilość tkanki, aby skutecznie zacementować most protetyczny. Jeżeli naturalna korona zęba nie jest w stanie skutecznie utrzymywać mostu, niezbędne jest zacementowanie wkładu koronowo-korzeniowego.

Zęby oszlifowane przed założeniem mostu

Kolejnym krokiem podczas pierwszej wizyty jest dopasowanie pasującego koloru mostu i wykonanie dokładnego wycisku zębów filarowych przy pomocy masy polimerowej.
Drugi wycisk (alginatowy) dotyczy przeciwstawnych zębów w jamie ustnej i zapewnia, że przyszły most będzie pasował do zgryzu. Oba odwzorowania są przekazywane do specjalistycznego laboratorium, które przygotowuje pracę protetyczną w ciągu tygodnia.
W celu zabezpieczenia zębów filarowych przed kolejną wizytą, lekarz przygotowuje prowizoryczne korony lub most z akrylu.

Wizyta 2:
Podczas drugiej wizyty stomatolog robi przymiarkę pierwszej wersji mostu protetycznego i sprawdza czy jest on szczelny i odpowiednio dopasowany do zgryzu pacjenta.

Przymiarka mostu protetycznego

Wizyta 3:
Na początku trzeciej wizyty u stomatologa usunięte zostają korony lub most tymczasowe.
Lekarz następnie potwierdza czy nowy most pasuje pod względem kształtu i koloru.
Jeżeli pacjent akceptuje pracę protetyczną, stomatolog trwale ją cementuje.

Most protetyczny

Powyższa procedura dotyczy mostów porcelanowych; wykonanie mostu kompozytowego wymaga jednej wizyty mniej. Podczas pierwszej wizyty stomatolog pobiera wycisk i wykonuje rowki retencyjne w zębach filarowych, które służą do zamocowania włókna szklanego. Czasami możliwe jest użycie istniejących wypełnień w zębach do tego celu.
Podczas kolejnej wizyty lekarz cementuje na stałe przygotowany most kompozytowy.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj ćwieku, który przymocowuje się cementem do korzenia, aby umocnić uszkodzony ząb. Jest to procedura, która umożliwia odbudowę protetyczną, wykonanie mostu, lub wypełnienia, gdy ryzyko złamania jest zbyt duże z powodu zbyt małej ilości tkanki nad dziąsłem i kością. Wkład koronowo-korzeniowy jest w takiej sytuacji elementem, który przejmuje naprężenie i umacnia ząb.

Materiałem, z którego wykonane są wkłady koronowo-korzeniowe może być stop stali, złota lub włókno szklane. Warunkiem do wykonania każdego typu wkładu koronowo-korzeniowego jest odpowiednio zakończone leczenie kanałowe zęba. Dopiero gdy kanał zęba zostanie odpowiednio wypełniony, lekarz może wykonać wkład.
Zabieg założenia wkładu jest bezbolesny bez znieczulenia, ponieważ odbywa się on wyłącznie w zębie przeleczonym endodontycznie (martwym).

Ile kosztuje most protetyczny?

Koszt wykonania mostu protetycznego zależy od ilości punktów mostu, czyli koron składających się na most. Aby uzupełnić brak pojedynczego zęba potrzeba mostu o trzech punktach z dwiema koronami zębów filarowych plus jedna w miejscu brakującego zęba. Most czteropunktowy to taki, który uzupełnia brak dwóch sąsiadujących zębów i składa się z dwóch koron na zębach filarowych i dwóch koron przęsłowych. Koszt każdej z koron zależy od tworzywa, z którego jest wykonana. Sprawdź ceny w naszym cenniku.

Most protetyczny

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy