Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką rozwoju uzębienia i twarzy. Zadaniem ortodoncji jest leczenie wad zgryzu oraz problemów związanych z nieprawidłowym układem kości części twarzowej czaszki. Ortodoncja ma zastosowanie wśród dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych. Jeżeli szukasz informacji o ortodoncji i chcesz poznać terminy, którymi posługuje się każdy ortodonta, odwiedź nasz podręczny słownik ortodoncji dla Pacjentów!

Jakie są zalety ortodoncji?

Ortodoncja gwarantuje pacjentom szereg korzyści – zapewnia zarówno efekt estetyczny, jak i pomaga zwolnić procesy starzenia się twarzy. Leczenie pod okiem dobrego ortodonty usprawnia utrudnioną do tej pory artykulację oraz żucie, pomaga skuteczniej i sprawniej czyścić zęby. Dzięki szerokiej ofercie różnych aparatów, współczesna ortodoncja ma rozwiązanie dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. Dowiedz się dlaczego warto zastosować aparat ortodontyczny.

Czym zajmuje się ortodonta?


Dobry ortodonta
powinien oferować Pacjentom szeroki zakres metod leczenia stosowanych w nowoczesnej ortodoncji. Każdy ortodonta w gabinecie FachowyDentysta.pl w Warszawie zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych, z użyciem wielu rodzajów aparatów stałych i ruchomych.

Jak wygląda przebieg leczenia ortodontycznego?

Proces i czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników, m.in. korygowanej wady, wieku pacjenta czy warunków kostnych. Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja ortodonty połączona z dokładną analizą potrzeb i oczekiwań pacjenta. Na podstawie konsultacji, badania dentystycznego oraz analizy zdjęć rentgenowskich ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia, uwzględniający przebieg, koszt i przewidywany okres leczenia.

Następnie, zwykle podczas trzeciej wizyty, ortodonta zakłada pacjentowi stały lub ruchomy aparat ortodontyczny i udziela dokładnego instruktażu. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta musi upewnić się, że stan jamy ustnej pacjenta kwalifikuje go do leczenia ortodontycznego, pacjent nie ma niewyleczonych zębów, osadu, kamienia nazębnego, ani stanu zapalnego dziąseł.

Przez cały okres leczenia konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty. W przypadku aparatów stałych zwykle mają one miejsce co 4-5 tygodni, natomiast w przypadku aparatów ruchomych, co 2-4 miesiące. Regularne wizyty kontrolne u ortodonty oraz współpraca między pacjentem a lekarzem są podstawą powodzenia leczenia ortodontycznego.

Zwykle niezbędnym elementem leczenia ortodontycznego jest leczenie retencyjne następujące po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym. Dobry ortodonta wyjaśni już podczas pierwszej konsultacji, że leczenie retencyjne zapewni utrzymanie osiągniętego efektu leczenia i zapobiegnie nawrotowi. Polega ono na zamocowaniu cienkiego niewidzialnego drucika do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych i ruchomej akrylowej płytki do zębów górnych. W przypadku aparatów ruchomych ortodonta zwykle wykorzystuje używany dotychczas aparat bez aktywowania jako formę leczenia retencyjnego.

Jaki wiek jest najbardziej odpowiedni do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego?

Leczenie u ortodonty najlepiej rozpocząć od razu, kiedy okaże się ono potrzebne. Diagnoza ortodontyczna może być postawiona, kiedy pojawią się pierwsze stałe zęby, a wiec nawet już w wieku 6 lat. Często jednak leczenie ortodontyczne podejmuje się dopiero u nastolatków i nierzadko przeprowadza się je również u dorosłych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o specyfice leczenia ortodontycznego u poszczególnych grup wiekowych przeczytaj o leczeniu ortodontycznym dzieci, nastolatków i dorosłych.

Czy warto inwestować w leczenie ortodontyczne?

Inwestycja w leczenie ortodontyczne to inwestycja we własne zdrowie – nie tylko estetyka. Efektywne leczenie ma wpływ na poprawę jakości życia i jest zalecane jako element profilaktyki zdrowotnej. Jeśli jeszcze masz wątpliwości przeczytaj więcej o zaletach aparatu ortodontycznego, poznaj różne rodzaje aparatów ortodontycznych i dowiedz się czym są mini implanty ortodontyczne.

O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na aparat ortodontyczny?

Pacjenci, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne powinni pamiętać, że przy stosowaniu aparatu ortodontycznego właściwa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie i może się przyczynić do rezultatu leczenia. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria i stosować szczególne zalecenia higieny zębów z aparatem ortodontycznym.

Należy również pamiętać o tym, że czasem założenie samego aparatu to nie wszystko i konieczne może się okazać założenie wyciągów („gumek”) ortodontycznych, które trzeba regularnie zmieniać. Warto również, aby pacjenci zapoznali się z budową ich aparatu ortodontycznego oraz dowiedzieli się jak należy radzić sobie z kłopotami, które mogą się pojawić podczas noszenia aparatu i kiedy wybrać się do gabinetu stomatologicznego.

 

Poniżej przedstawiamy zakres usług w naszym centrum stomatologii oraz obszerny zbiór porad i zagadnień związanych z ortodoncją.

Leczenie ortodontyczne – co jeszcze warto wiedzieć

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Okres leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, czy wieku pacjenta. Średni okres leczenia ortodontycznego wynosi od 2 lat do 2,5 roku. Ostatecznie o długości trwania leczenia decyduje ortodonta na podstawie badań i po wykonaniu planu leczenia. W skrajnych przypadkach czas takiego leczenia może wynosić od kilku miesięcy do kilku lub kilkunastu lat.

Czy możliwe jest leczenie ortodontyczne bez usuwania zębów?

Tak, dzisiejsza ortodoncja umożliwia w większości przypadków leczenie bez konieczności usuwania własnych zębów pacjenta. Wszystko zależy od ustawienia uzębienia pacjenta oraz kondycji zębów.

Czy można leczyć ortodontycznie bez aparatu?

Współczesna ortodoncja oferuje możliwości leczenia bez konieczności zakładania aparatu na stałe przy użyciu przezroczystych nakładek na zęby – jednak cały czas jest to aparat ortodontyczny. O tym, czy wymagany będzie aparat na stałe zadecyduje specjalista.

Popularne przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego

Do przeciwwskazań w leczeniu ortodontycznym należą m.in.: zła higiena jamy ustnej, zaawansowana osteoporoza, choroby nowotworowe, nieleczona próchnica a także paradontoza.

 

Program Lojalnościowy