Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Leczenie ortodontyczne nastolatków część 1

Część 1: Najczęściej zadawane pytania

1) Czy warto zdecydować się na aparat?
2) Jaki jest wpływ aparatu na zdrowie?
3) Co decyduje o potrzebie noszenia aparatu?
4) Czy wielu nastolatków powinno nosić aparat?
5) Jaki jest koszt aparatu?
6) Jaki jest odpowiedni moment na rozpoczęcie leczenia?

1) Czy warto zdecydować się na aparat?

Choć niełatwo się do tego przekonać, ale naprawdę warto! Promienny, piękny uśmiech i zadbane, równe zęby będą wspaniałą nagrodą za noszenie aparatu. Leczenie ortodontyczne pomaga zwiększyć samoocenę, znacznie poprawia jakość życia i zapobiega wielu różnym problemom zdrowotnym.

2) Jaki jest wpływ aparatu na zdrowie?

Ta zależność jest, niestety, prosta. Krzywe zęby nie przeżują dokładnie pokarmu, a to prowadzi do zaburzeń żołądkowych, które – nieleczone – mogą trwać latami.
Odpowiednio wczesne podjęcie leczenie pozwala uniknąć poważnych problemów z zębami w przyszłości. Krzywe zęby nierówno się ścierają, trudno je dokładnie wyczyścić, a to w efekcie doprowadza do stanów zapalnych, bólu i chorób dziąseł. Konsekwencje mogą być naprawdę groźne, o czym przekonało się wielu naszych dorosłych pacjentów.
Przykładowo, gdy u osoby dorosłej nie można już przeprowadzić zabiegu zwanego rozszerzeniem podniebienia. Bez odpowiedniej interwencji, podniebienie unosi się, hamując przepływ powietrza przez nos, powodując problemy z oddychaniem. Wtedy pomóc może jedynie chirurg.
Obejrzyj ilustracje poniżej – jeśli Twoje zęby wyglądają podobnie, najprawdopodobniej potrzebujesz leczenia ortodontycznego.

3) Jak to możliwe, że sama ewolucja nie pozbyła się problemów ortodontycznych, skoro mają tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Nasi przodkowie nie mieli problemów z zębami i nikt nie potrzebował aparatu. Wady zgryzu zaczęły się powstawać w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Z powodu zmiany diety zwiększyły się rozmiary całego ciała (obecnie średni wzrost dorosłego człowieka wynosi ok. 1,8 metra, 10 tysięcy lat temu – 1,2 metra). Zęby również urosły, ale o wiele szybciej niż otaczające je kości. W konsekwencji obecnie wiele osób ma za małe szczęki, nie mogące pomieścić wszystkich zębów. Leczenie ortodontyczne pomaga rozciągnąć kości szczęki i przesunąć zęby w odpowiednie miejsca.

4) Czy wielu nastolatków powinno nosić aparat?

Szacuje się, że około 70%. Przypuszczalnie w Twojej klasie dwie trzecie uczniów już nosi lub powinno nosić aparat ortodontyczny.

5) Jaki jest koszt aparatu?

Precyzyjne oszacowanie kosztu leczenia jest bardzo trudne, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Do ceny wlicza się: początkową diagnostykę (z uwzględnieniem zdjęć rentgenowskich i modeli trójwymiarowych), opracowanie planu leczenia, aparat, wizyty kontrolne, oraz materiały potrzebne po zakończeniu leczenia, jak na przykład retainer. Dokładne informacje o kosztach – kliknij tutaj. Przygotowaliśmy również symulator kosztów, za pomocą którego można określić cenę dwuletniego leczenia z użyciem różnych aparatów.

6) Jaki jest odpowiedni moment na podjęcie leczenia?

Zawsze jest dobry moment na wizytę u ortodonty. W przypadku niektórych pacjentów zaczynamy leczenie już w wieku 4 lat. Mamy również pacjentów osiemdziesięcioletnich. Jednak zalecamy, aby leczenie przeprowadzić między 8 a 14 rokiem życia – będzie wtedy najmniej bolesne, a zarazem najskuteczniejsze.
Okres najszybszego wzrostu kości szczęki przypada na wiek 8-9 lat, zatem to optymalny moment na ich poszerzenie i modelowanie. Taka metoda określana jest jako „interceptywne leczenie ortodontyczne”. Potem pacjent musi czekać, aż pojawi się większość jego zębów stałych, czyli najczęściej w wieku 12-13 lat. Z tego względu warto na pierwsze wizyty u ortodonty warto zapisać się w wieku 12, 13 bądź 14 lat.
Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy