Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Część 2: Czynniki ryzyka wiążące się z ortodoncją

1. Jakie są szczególne zagrożenia dla dziecka z alergią?

2. Jakie są objawy alergii na nikiel, chrom, miedź i jak często występują?

3. Czy możliwa jest alergia na lateks? Czy jest groźna?

4. Jakie objawy występują przy alergii na lateks klasy 1?

5. Czy można zapobiec alergii na lateks?

6. Jakie ryzyko występuje u dziecka z rozszczepem tylnym kręgosłupa?

7. Możliwe urazy stawu żuchwowego podczas zabiegów ortodontycznych.

8. Czy prześwietlenie dentystyczne może być niebezpieczne?

1) Czy alergie mogą mieć wpływa na leczenie dziecka?

Informacja o alergiach jest niezwykle istotna dla ortodonty, gdyż taki pacjent wymaga wyjątkowej uwagi. Reakcję może wywołać kontakt z pewnymi przedmiotami używanymi w gabinecie (np. rękawice lateksowe) albo niektórymi materiałami ortodontycznymi. Zasadniczo istnieją dwa typy alergii na artykuły ortodontyczne: na nikiel, chrom i miedź oraz na alergia na lateks. Najczęściej występuje ten pierwszy typ, ale nie stwarza zagrożenia. Alergię na lateks obserwujemy znacznie rzadziej, lecz trzeba podkreślić, że jest ona zagrożeniem dla życia pacjenta. Informacje uzupełniające zamieściliśmy poniżej. Gdy istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej, ortodonta wybierze materiały bez omawianych substancji

2) Jakie są objawy alergii na nikiel, chrom, miedź i jak często występują?

Reakcja alergiczne na te metale zgłasza 1-3 procent osób leczonych ortodontycznie. Najczęściej występujące objawy to miejscowe zapalenia w miejscach, gdzie alergen ma kontakt ze skórą oraz ogólne zapalenie jamy ustnej. W niektórych przypadkach alergia ujawnia się dopiero w czasie leczenia, ale jej objawy zanikają po zastosowaniu odpowiednich materiałów bez niklu, chromu bądź miedzi. W takim przypadku ortodonta przedstawi pacjentowi alternatywne rozwiązania.

3) Czy możliwa jest alergia na lateks? Jakie niesie zagrożenia?

Istnieją dwa typy alergii na lateks: niegroźna alergia klasy 4 oraz niebezpieczna dla zdrowia i życia alergia klasy 1. Pierwszy typ powoduje lekki stan zapalny w jamie ustnej, który znika po wycofaniu z leczenia lateksu; występuje u około 1% pacjentów. Alergia klasy 1 jest o wiele bardziej podstępna. Daje objawy charakterystyczne dla alergii na penicylinę. Zdarza się, że pozostaje w uśpieniu przez wiele lat, lecz w dowolnym momencie powtórny kontakt z lateksem (np. gumową rękawiczką) może spowodować wysypkę. Od tego momentu alergia jest już permanentna.
Istnieją różne zdania na temat nasilenia w populacji alergii na lateks klasy 1. Część ortodontów nie miała z nią do czynienia od blisko ćwierćwiecza. Czynnikiem alergennym mogą być gumowe ligatury ortodontyczne, choć dojrzewanie alergii do klasy 1 może trwać kilka lat. Wszelkie problemy czy podejrzenia należy omówić z ortodontą, który dobierze materiały bez lateksu. W gabinetach FachowyDentysta.pl używamy rękawic bezlateksowych.

4) Jakie objawy występują przy alergii na lateks klasy 1?

Alergia tego typu może dawać bardzo różne objawy. W niektórych przypadkach po 20-50 minutach po kontakcie z lateksem występuje wysypka i/lub obrzęk dłoni i twarzy. Zdarzają się również problemy z oddychaniem. W sytuacji, gdy po wymianie ligatur gumowych pacjent obserwuje u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, trzeba go natychmiast przetransportować do szpitalnej izby przyjęć. Czekanie na samoistne ustąpienie objawów jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta.

5) Czy można zapobiec alergii na lateks?

Należy zapytać ortodontę o odpowiedni dobór materiałów niezawierających lateksu.

6) Jakie ryzyko występuje u dziecka z rozszczepem tylnym kręgosłupa?

Pacjenci z rozszczepem tylnym kręgosłupa znajdują się w grupie ryzyka alergii na lateks klasy 1. Jeśli u dziecka występuje ta wada, należy koniecznie powiedzieć o tym ortodoncie.

7) Czy leczenie ortodontyczne może spowodować urazy stawu skroniowo-żuchwowego?

W początkowych fazach leczenia wykonuje się zdjęcia RTG tego stawu (to miejsce, w którym żuchwa łączy się z czaszką). Jeśli wykazano jakiekolwiek problemy czy dysfunkcje, ortodonta dobiera takie metody leczenia, aby nie spowodować urazu stawu

8) Czy częste prześwietlenia u dziecka są konieczne?

Tak. Wykonanie zdjęć rentgenowskich jest absolutnie niezbędne do zaplanowania leczenia. Co więcej – ortodonta musi mieć pewność, że leczenie w konsekwencji nie wywoła u pacjenta żadnych problemów z uzębieniem czy kośćmi.
Trzeba również podkreślić, że gabinety FachowyDentysta.pl i współpracujące ośrodki korzystają z wysokiej klasy nowoczesnych urządzeń cyfrowych, które emitują nawet 90% mniej promieniowania w porównaniu z urządzeniami tradycyjnymi.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy