Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Część 1: Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego dzieci

1.Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko powinno być leczone ortodontycznie?

2.Jakie są pierwsze, niepokojące sygnały problemów ortodontycznych?

3.Może lepiej poczekać, aż problem z czasem sam zniknie?

4.Jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia ortodontycznego dziecka?

5.Jak to możliwe, że sama ewolucja nie pozbyła się problemów ortodontycznych, skoro mają tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?

6.Kiedy można zacząć leczenie ortodontyczne dziecka?

7.Co to jest „interceptywne leczenie ortodontyczne” i dlaczego jest niezbędne?

8.Na jakie etapy podzielone jest leczenie ortodontyczne i ile trwa?

9.Co powinno się zrobić przed pierwszą wizytą dziecka u ortodonty?

10.Jak wyglądają pierwsze konsultacje u ortodonty?

11.Jeśli ortodonta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, to jakie są następne kroki?

12.Jak wygląda ostatnia wizyta przed leczeniem?

13.Jakie rodzaje aparatów można stosować u dzieci?

14.Czy aparat ruchomy musi być noszony cały czas?

15.Jak mocuje się aparat ruchomy?

16.Czy zdejmowanie i zakładanie aparatu jest skomplikowane?

17.Czy dziecko powinno wyjąć aparat przed rozpoczęciem posiłku?

18.Czy rodzice muszą samodzielnie regulować aparat?

19.Czy noszenie aparatu jest bolesne?

20.Ile razy w ciągu doby dziecko musi umyć zęby?

21.Czy spotyka się w ortodoncji jeszcze jakieś inne zagrożenia?

1) Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko powinno być leczone ortodontycznie?

Ortodonta może ocenić, czy występują wskazania do leczenia ortodontycznego, kiedy dziecko skończy 6-12 lat (wtedy pojawiają się pierwsze zęby stałe). Warto zapisać się do ortodonty, kiedy dziecko ma 6 lat – wtedy prawdopodobnie taka ocena będzie możliwa.

2) Jakie są pierwsze, niepokojące sygnały problemów ortodontycznych?

Gdy rodziców coś niepokoi, warto, aby skonsultowali to ze specjalistą. U dzieci mogą pojawiać się pewne niepokojące symptomy, zwiastujące problemy ortodontyczne. Obrazki powyżej pokazują prawidłowy zgryz. Widać wyraźnie, ze zęby górne są wyrównane z dolnymi, bez szczelin czy przerw. W takim przypadku wizyta u ortodonty nie jest potrzebna. Jeśli jednak zęby dziecka wyglądają jak na którejś z poniższych ilustracji, należy odwiedzić ortodontę.

Rodzince powinni dokładnie sprawdzić, czy zęby dziecka są proste, czy żaden z nich nie jest wychylony, czy miedzy zębami są przerwy, czy nie nachodzą na siebie. Gdy dziecko zewrze zęby, linka pośrodkowa powinna być wyrównana. Warto również sprawdzić, czy zęby nie rosną krzywo i czy przednie górne zęby zakrywają więcej niż 25% dolnych. Jeśli u dziecka widać któryś z powyższych problemów, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie ortodontyczne

3) Może lepiej poczekać, aż problem z czasem sam zniknie?

To nie jest rozsądne podejście, ponieważ w większości przypadków problemy ortodontyczne wraz z wiekiem dziecka przybierają na sile. Jeśli problem dotyczy kilku zębów (np. zbyt wychylonych lub stłoczonych), ortodonta może odpowiednio wcześnie zalecić skuteczne leczenie. Jeśli zostanie ono wdrożone zbyt późno, może się okazać, że te zęby skrzywiły również pozostałe. W konsekwencji często dochodzi również do pogłębienia problemów ze zgryzem.

4) Jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia ortodontycznego dziecka?

Jeśli rodzice dziecka nie zdecydują się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, z pewnością doprowadzi to do problemów z uzębieniem. Z konsekwencjami takich zaniedbań zmaga się ono przez wiele lat, nawet już jako osoba dorosła. Najczęstsze problemy to:
• Osłabienie szkliwa, a nawet utrata uzębienia, spowodowane przez nierównomierne ścieranie się zębów,
• Utrudnione mycie zębów, prowadzące do stanów zapalnych i chorób dziąseł,
• Kłopoty z przeżuwaniem,
• Nasilające się z wiekiem problemy z dziąsłami.

Konsekwencje zaniedbań dotyczą nie tylko higieny i zdrowia jamy ustnej. Przykładowo, gdy u osoby dorosłej nie można już przeprowadzić zabiegu zwanego rozszerzeniem podniebienia. Bez odpowiedniej interwencji podniebienie unosi się, hamując przepływ powietrza przez nos, powodując problemy z oddychaniem. Wtedy pomóc może jedynie chirurg.
Co więcej – krzywe, nieleczone przez ortodontę zęby, mogą ranić język, co niezwykle utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.
Zaniechanie leczenia ortodontycznego ma negatywny wpływ na cały układ pokarmowy. Przeżuwanie jedzenia jest początkową fazą trawienia, a jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie rzutują na funkcjonowanie całego układu pokarmowego (np. podrażnienia żołądka, które mogą utrzymywać się latami).

Nie można przewidzieć wszystkich skutków takich zaniedbań. Ale można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ryzykować własnym zdrowiem. Piękny uśmiech i wyższa samoocena będą dodatkową nagrodą.

5) Jak to możliwe, że sama ewolucja nie pozbyła się problemów ortodontycznych, skoro mają tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Nasi przodkowie nie mieli problemów z zębami – do takiego wniosku doszli antropolodzy badający szczątki sprzed setek tysięcy lat.
Wady zgryzu zaczęły się powstawać w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Spowodowała to zmiana diety, a ta – do zwiększenia rozmiarów całego ciała (obecnie średni wzrost dorosłego człowieka wynosi ok. 1,8 metra, 10 tysięcy lat temu – 1,2 metra). Kości twarzy i zęby nie rozwijały się proporcjonalnie, a w konsekwencji obecnie wiele dzieci ma za małe szczęki, które nie mogą pomieścić wszystkich zębów. Jest to bezwzględnym wskazaniem do leczenia ortodontycznego. Szacuje się, że potrzebuje go ok. 70% całej populacji.

6) Zęby dziecka nie mieszczą się w szczęce – czy to minie wraz z wiekiem?

Ten problem na pewno sam się nie rozwiąże. Zęby stałe nie wyrastają jednocześnie; co więcej – rosną w miarę wzrostu kości szczęki. Kolejne zęby zabierają całą przestrzeń utworzoną przez rosnące kości. Jeśli leczenie ortodontyczne nie zostanie wdrożone we właściwym czasie, z pewnością doprowadzi to do kolejnych komplikacji i będzie wymagało bardziej zaawansowanego i dłuższego postępowania.

7) Kiedy można zacząć leczenie ortodontyczne dziecka?

Pierwsza konsultacja u ortodonty powinna się odbyć przed siódmymi urodzinami dziecka, w okresie uzębienia mlecznego lub mieszanego. Specjalista ocenia nasilenie wady oraz znajduje jej przyczynę; następnie decyduje, kiedy należy rozpocząć leczenie.

8) Co to jest „interceptywne leczenie ortodontyczne” i dlaczego jest niezbędne?

Leczenie interceptywne ma za zadanie przygotować miejsce na zęby stałe. Ortodonta może korygować wysunięcie do przodu zębów górnych lub dolnych, a także rozszerzyć podniebienie. Jak omawialiśmy powyżej, przyczyną tych problemów jest nierównomierne rośnięcie zębów i kości szczęki. Z uwagi na to, że okres intensywnego wzrostu kości szczęki przypada na wiek 6-12 lat, niezmiernie ważne jest stworzenie przestrzeni na zęby stałe.

9) Na jakie etapy podzielone jest leczenie ortodontyczne i ile ono trwa?

Leczenie ortodontyczne koryguje zgryz i wyrównuje zęby. Na początku ortodonta opiniuje stan zębów i zgryzu, definiuje potrzeby pacjenta i następne kroki. Dodatkowe informacje poniżej. Następnie zakłada aparat ortodontyczny. Dodatkowe informacje poniżej.
Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2, 5 roku). Może się wydłużyć w trudniejszych przypadkach bądź, jeśli nieprzestrzegane są zalecenia ortodonty. Regulacja aparatu odbywa się co 4-6 tygodni.

10) Jaką wyglądają pierwsze konsultacje u ortodonty?

Aby ocenić, czy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego, ortodonta potrzebuje około 4 wizyt. Sprawdza stan uzębienia oraz:
• Czy wszystkie zęby mają dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni,
• Czy zęby górne i dolne są równe po zaciśnięciu szczęk,
• Czy widać wychylenia bądź przesunięcia,
• Czy występują ubytki,
• Czy można zaobserwować inne problemy (np. ze stawem skroniowo-żuchwowym lub oddychaniem).
Pierwsza wizyta u ortodonty jest dla pacjenta zupełnie bezbolesna.

11) Jeśli ortodonta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, to jakie są następne kroki?

Kiedy już wiadomo, że pacjent kwalifikuje się do noszenia aparatu, potrzebna będzie jeszcze jedna konsultacja oraz:
Zdjęcia RTG pantomograficzne: pomagają ocenić stan szczęki, korzeni zębowych, występujące ubytki, staw żuchwowy oraz informują, czy istnieją ewentualne inne komplikacje, np. dodatkowe zęby. Specjalny aparat rentgenowski krąży wokół głowy pacjenta, który stoi lub siedzi na specjalnym krześle.
• Zdjęcia RTG cefalometryczne: dzięki nim ortodonta zdobywa informacje na temat ukształtowania zgryzu pacjenta oraz fizjologii wzrostu jamy ustnej. Umożliwiają również przeprowadzenie pomiarów niezbędnych do ustalenia leczenia.
• Wyciski dwuwymiarowe: do tego celu używa się arkuszu specjalnego wosku, na którym pacjent zaciska zęby. Na arkuszu widać ustawienie zębów górnych względem dolnych.
• Wyciski przestrzenne – pacjent odciska górne i dolne zęby na masie alginatowej, która pozwala na odlanie bardzo dokładnego modelu uzębienia.
• Zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów: dzięki nim możliwa jest rejestracja i śledzenie zmian w estetyce zębów.

12) Jak wygląda ostatnia wizyta przed leczeniem?

Ortodonta prezentuje pacjentowi harmonogram leczenia, omawia jego etapy oraz prognozowany czas, a także planowane koszty.

13) Jakie rodzaje aparatów można stosować u dzieci?

Ortodonta po opracowaniu planu leczenia, dobiera odpowiedni aparat – jego rodzaj zależy od wieku dziecka i wady zgryzu. W okresie uzębienia mlecznego i mieszanego najczęściej stosuje się aparaty ruchome. Dostępnych jest wiele różnych typów aparatów ruchomych, ale dla każdego pacjenta wykonywany jest indywidualnie. Kiedy dziecko ma zęby stałe, ortodonta może zalecić aparat stały.

14) Czy aparat ruchomy musi być noszony cały czas?

Każdy pacjent otrzymuje od ortodonty szczegółowe wskazówki odnośnie użytkowania aparatu. Zazwyczaj dziecko powinno nosić aparat ruchomy przez kilka godzin w ciągu dnia oraz założyć go na całą noc.

15) Jak mocuje się aparat ruchomy?

Służą do tego specjalistyczne klamry.

16) Czy zdejmowanie i zakładanie aparatu jest skomplikowane?

Podczas wizyty u ortodonty dziecko nauczy się, jak samodzielnie zdjąć i założyć aparat. Opanuje to bez najmniejszych trudności, jednak rodzice powinni sprawdzić, czy czynność ta wykonywana jest prawidłowo.

17) Czy dziecko powinno wyjąć aparat przed rozpoczęciem posiłku?

Tak, przed jedzeniem dziecko musi zdjąć aparat. Po posiłku i umyciu zębów powinno ponownie go założyć.

18) Czy rodzice muszą samodzielnie regulować aparat?

Aparaty są wyposażone w śrubę, którą można regulować zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od ortodonty. To łatwa czynność – wystarczy użyć specjalnego kluczyka zgodnie z kierunkiem zaznaczonym przez strzałkę.

19) Czy noszenie aparatu jest bolesne?

Prawidłowo dobrany aparat nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Problem może spowodować uszkodzenie aparatu (np. złamanie klamry). W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do ortodonty, aby naprawić aparat.

20) Ile razy w ciągu doby dziecko musi umyć zęby?

U pacjentów noszących aparat resztki pokarmu mogą wywoływać próchnicę, dlatego konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku i przed snem. Warto również używać pasty z fluorem. Dodatkowe informacje o „higienie zębów z aparatem ortodontycznym.”

21) Czy spotyka się w ortodoncji jeszcze jakieś inne zagrożenia?

U niektórych pacjentów występują reakcje alergiczne na materiały ortodontyczne. Temat ten omawiamy w kolejnej części.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy