Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Zamykanie perforacji kanałowych Warszawa Bemowo

Podczas każdego rodzaju leczenia, w tym leczenia endodontycznego, mogą wystąpić powikłania, czyli utrudnienia, które wpływają na powodzenie terapii. Jednym z powikłań w leczeniu kanałowym jest wystąpienie perforacji.

Perforacja – co to takiego?

Do powstania perforacji dochodzi gdy między komorą czy kanałem zęba a zewnętrznymi tkankami dojdzie do przypadkowego połączenia. Tego typu powikłanie zdarzyć się może już na samym początku leczenia kanałowego (podczas otwierania zęba) lub na późniejszym etapie leczenia (np.: przy usuwaniu obliteracji, leczenia kanałów o bardzo zakrzywionym przebiegu, czy przy zabiegu usuwania złamanego narzędzia). Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z perforacjami różnych wielkości i występującymi w różnych miejscach.

Perforacja dna komory

W przypadku perforacji niewielkich rozmiarów (maksymalnie 2 milimetry), leczenie polega na zamknięciu połączenia za pomocą odpowiedniego cementu mineralnego – MTA.

Przy perforacjach większych niż 2 mm dochodzi do poważnego uszkodzenia powierzchni dna komory, a w przypadku zębów o większej ilości korzeni (np. dolnych trzonowców), połączenie perforacyjne jest między korzeniami. W takich sytuacjach stosuje się zabieg nazywany hemisekcją, czyli rozcięcie zęba na pół i odtworzenie górnej jego części (korony).
Perforacje o największych rozmiarach sprawiają, że konieczna jest często ekstrakcja całego zęba.

Perforacja korzenia

W przypadku perforacji korzenia, leczenie zależy od jej umiejscowienia:
1. Do leczenia perforacji w górnym odcinku korzenia (powyżej połowy długości) stosowany jest materiałem MTA. Przy takim rozwiązaniu, do wypełniania pozostałej części kanału stosowana jest rozgrzana gutaperka.

2. Jeżeli do połączenia – perforacji dojdzie w dolnym odcinku korzenia a światło leczonego kanału nie jest widoczne pod mikroskopem, stosuje się chirurgiczną metodę leczenia: zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Jeżeli do perforacji dojdzie w korzeniu zęba wielokorzeniowego, rozwiązaniem jest radektomia, czyli odcięcie całego korzenia z perforacją przy jednoczesnym zachowaniu korony i pozostałych korzeni zęba.

Mikroskop stomatologiczny w leczeniu perforacji

Mikroskop stomatologiczny pozwala ocalić przed usunięciem bardzo dużą ilość zębów, w których doszło do perforacji. Powiększenie mikroskopowe daje lekarzowi możliwość znalezienia perforacji, ocenić jej wymiary i dokładnie wypełnić ją cementem. Czasami jednak nawet najbardziej zaawansowane sposoby leczenia nie są w stanie uratować zębów ze sperforowanymi kanałami.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy