Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Powtórne leczenie kanałowe Warszawa Bemowo

Kolejna szansa by ocalić ząb przed usunięciem

U większości pacjentów odpowiednio wyleczony kanałowo i odbudowany ząb jest w stanie zachować swoją funkcję tak długo, jak zdrowe zęby. Czasami jednak zakażenie i ból powracają po upływie miesięcy lub lat. Nie oznacza to jednak konieczności usunięcia zęba- istnieje wciąż możliwość ponownego leczenia kanałowego – kolejna szansa na uratowanie zęba.

Kiedy potrzebne jest powtórne leczenie endodontyczne?

W trakcie każdego leczenia, w tym leczenia kanałowego, może dojść do utrudnień lub powikłań, które wpływają na powodzenie zabiegu.

Dlaczego leczenie kanałowe może się nie powieść?

Ząb do leczenia kanałowego

Czasami dochodzi do powstania nowej przyczyny wymagającej powtórnego leczenia kanałowego. Mogą to być np.:

Ząb do leczenia kanałowego

Etapy powtórnego leczenia

Przed podjęciem leczenia lekarz stomatolog diagnozuje stan zęba na zdjęciu RTG i określa najlepsze metody postępowania.
Poniżej opisany jest przebieg powtórnego leczenia kanałowego, jeżeli jest ono możliwe:
1. Lekarz przeprowadza ponowne otwarcie zęba i dociera do kanałów wypełnionych przy poprzednim leczeniu. Często konieczne jest w tym celu nieodwracalne usunięcie korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego, które były użyte do rekonstrukcji zęba.

Ząb do leczenia kanałowego

2. Gdy poprzednie wypełnienie zostanie już usunięte, lekarz starannie czyści widoczne kanały i upewnia się czy w zębie nie znajdują się ukryte kanały. W klinice Fabdent każdy zabieg leczenia kanałowego odbywa się przy zastosowaniu mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów

Ząb do leczenia kanałowego

3. Opracowane i oczyszczone zakażenia kanały są następnie ponownie wypełniane rozgrzaną gutaperką. Na tym etapie stosuje się wypełnienie tymczasowe do korony

Ząb do leczenia kanałowego

4. Podczas następnej wizyty lekarz odbudowuje ząb przy pomocy odpowiedniego materiału kompozytowego lub nowej korony protetycznej.

Ząb do leczenia kanałowego

Czy warto podjąć powtórne leczenie kanałowe?

Ponowne leczenie endodontyczne, o ile jest możliwe, jest najlepszym sposobem na uratowanie twojego zęba przed usunięciem. Ząb po powtórnym leczeniu kanałowym może skutecznie spełniać swoją funkcję przed bardzo długi okres. Dzięki rozwojowi technicznemu w endodoncji, powtórne leczenie ma wysoki wskaźnik powodzenia i pozwala uratować na wiele lat zęby, które dawniej musiałyby zostać bezpowrotnie usunięte. Jest to też dobre rozwiązanie problemu nieprzeleczonych uprzednio kanałów, w szczególności w zębach o nietypowej budowie.

Lekarze w klinice Fabdent przybliżą ci szczegóły planu leczenia oraz jego prognozę w zależności od stopnia trudności i możliwych działań alternatywnych.
Czy oprócz ponownego leczenia kanałowego są inne metody?

Czasami zamiast powtórnego leczenia endodontycznego stosuje się zabieg resekcji korzenia.
W takich przypadkach fragment korzenia chorego zęba jest chirurgicznie usuwany a kanał wstecznie wypełniany. O tym, czy resekcja korzenia jest odpowiednim rozwiązaniem i alternatywą dla leczenia kanałowego w twoim przypadku, dowiesz się od lekarza w naszej klinice.

Kolejną opcją w leczeniu ponownego ogniska infekcji jest usunięcie zęba i zastąpienie go implantem, mostem protetycznym czy wyjmowaną protezą, aby uniknąć przesuwania się pozostałych zębów i umożliwić funkcjonowanie zgryzu. Choć wydawać się może to najprostsze rozwiązanie, może ono przewyższać leczenie kanałowe pod względem kosztów i ilości niezbędnych wizyt. Warto pamiętać, że nawet nowoczesne implanty i rozwiązania protetyczne nie są tak dobre, jak prawdziwe zęby. Właśnie dlatego powtórne leczenie endodontyczne polecane jest jako metoda uratowania naturalnych zębów, które mogą skutecznie służyć pacjentowi w długiej perspektywie.

Jakie są koszty powtórnego leczenia kanałowego?

Ze względu na większy stopień skomplikowania oraz potrzebną ilość czasu, leczenie powtórne jest droższe niż pierwsze leczenie kanałowe. O powodzeniu leczenia decydują odpowiednie oczyszczenie i wypełnienie wszystkich kanału, z którego najpierw lekarz usuwa poprzednie wypełnienie. Orientacyjny koszt lekarz ocenia indywidualnie przed każdym leczeniem, uwzględniając stopień trudności i ilość kanałów.

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy