Protetyka

Lekarze zajmujący się leczeniem protetycznym w naszej klinice stomatologicznej w Warszawie oferują wiele rozwiązań z zakresu protetyki, aby móc spełniać indywidualne oczekiwania pacjentów. Nasi stomatolodzy mają do dyspozycji wiele rodzajów uzupełnień i materiałów, pozwalających na odbudowę oraz odtworzenie uszkodzonych zębów w sposób jednocześnie bezpieczny dla pacjenta i estetyczny.

Co to jest protetyka?

Protetyka to dziedzina stomatologii, która wraz z implantologią skupia się na uzupełnianiu braków uzębienia i rekonstrukcji uszkodzonych zębów. Do protetyki należą też zabiegi poprawiające kształt i pozycję zębów. Stomatolog protetyk zajmuje się również rozwiązywaniem problemu trudnych do usunięcia przebarwień.

Potrzebujesz porady stomatologa protetyka?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz lub zadzwoń

Kiedy stosuje się leczenie protetyczne?

Protetyka znajduje zastosowanie u pacjentów w każdym wieku. Mimo ogromnych postępów w stomatologii u pacjentów w dalszym ciągu pojawiają się braki w uzębieniu. Mogą one być wywołane przez próchnicę w zaawansowanym stadium, rozmaite choroby przyzębia lub powstać nas skutek urazów.

Zdaniem eksperta

lek. Monika A. Kubacka

Nawet pojedyncze braki mogą powodować bardzo poważne konsekwencje dla układu zębowo-szczękowo-twarzowego, dlatego powinny być one leczone w toku odpowiedniego postępowania protetycznego.

Przed leczeniem protetycznym – zalecenia

Właściwą terapię poprzedza zawsze wizyta konsultacyjna, nierzadko też pacjent proszony jest o dostarczenie zdjęcia RTG uzębienia (w naszej klinice można zdjęcie rentgenowskie wykonać na miejscu). Lekarz po oględzinach i wywiadzie przedstawia pacjentowi wszystkie rozwiązania z zakresu protetyki, które można zastosować w jego przypadku. Protetyk prezentuje również zalety i charakterystykę poszczególnych rozwiązań, aby wspólnie z pacjentem wybrać najodpowiedniejszy rodzaj terapii.

Rozwiązania stosowane w leczeniu protetycznym

Nasi stomatolodzy współpracują z profesjonalną pracownią protetyki stomatologicznej, aby zapewnić pacjentom wybór spośród najnowszych rozwiązań protetycznych. Są to między innymi rozwiązania stałe (protezy pełnoceramiczne, korony i mosty porcelanowe lub pełnoceramiczne, licówki) oraz ruchome (protezy osiadające lub szkieletowe). Poniżej przedstawiamy dokładną listę rozwiązań z zakresu protetyki oferowanych w naszym gabinecie:

 1. Stałe rozwiązania protetyczne:

 1.  Licówki w 100% ceramiczne i z kompozytu.

 1. Ruchome protezy
 • osiadające (całkowite i częściowe),
 • szynoprotezy i protezy szkieletowe.
 1. Rozwiązania indywidualne w protetyce
 • protezy z zasuwami i zatrzaskami,
 • protezy teleskopowe.

Korony protetyczne jako jedno z najpowszechniejszych rozwiązań

Czym są korony protetyczne?

Korona to widoczna w ustach część zęba. Niekiedy ulega ona zniszczeniu (w wyniku rozmaitych urazów, chorób czy niedostatecznej higieny jamy ustne)j w stopniu tak dużym, iż zastosowanie tradycyjnego wypełnienia w postaci plomby nie jest możliwe. Wtedy ząb odbudowuje się, tworząc koronę protetyczną, osadzaną na miejscu zniszczonego zęba. Niekiedy korona jest również stosowana wtedy, kiedy uzębienie prezentuje się nieestetycznie z powodu niestandardowych rozmiarów lub kształtu.

Wskazania do zastosowania korony protetycznej:

 • zniszczenie korony zęba wywołane przez zaawansowaną próchnicę lub uraz mechaniczny,
 • wszczepienie implantów i tym samym konieczność odbudowy struktury zęba,
 • leczenie kanałowe powodujące osłabienie zęba w znacznym stopniu,
 • powody estetyczne – zęby trwale przebarwione, nieprawidłowo ukształtowane, z defektami etc.

Rodzaje koron protetycznych

Korony protetycznego wykonywane są z rozmaitych materiałów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

 • korony metalowe – dawniej stosowane bardzo powszechnie, głównie ze względu na wytrzymałość i trwałość. Obecnie – coraz rzadziej spotykane z uwagi na nieodostateczną estetykę;
 • korony porcelanowe na metalowej (złotej lub stalowej) podbudowie. Bardzo popularne, mają podobne właściwości co korony metalowe, są przy tym znacznie bardziej estetyczne. Ich rdzeń wykonywany jest z metalowych stopów o składzie w pełni bezpiecznym dla organizm;
 • korony pełnoceramiczne – o najwyższym stopniu estetyki. Posiadają podbudowę z tlenku cyrkonu, dzięki której są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Często stosowane w przednim odcinku łuku zębowego ze względu na najbardziej naturalny wygląd.

Wykonanie korony protetycznej – jak przebiega?

Wykonanie korony protetycznej to kilkuetapowy proces. Wymaga przynajmniej dwóch wizyt u stomatologa. Podczas pierwszej z nich lekarz dokonuje szczegółowych oględzin zęba i przygotowuje go do nałożenia korony. Wizytę musi poprzedzać wykonanie zdjęcia RTG, pozwalającego ustalić, jaki jest stan korzeni zębów i kości wokół nich. Jeżeli po prześwietleniu lekarz zdiagnozuje zaawansowaną próchnicę lub stwierdzi, że istnieje ryzyko rozwoju zakażenia bądź uszkodzenia miazgi, zapewne zaleci pacjentowi leczenie kanałowe.

Gdy ząb, na którym ma zostać osadzona korona, zostaje wyleczony, stomatolog szlifuje go, aby zrobić miejsce na nową koronę (czynność tę poprzedza zaaplikowanie pacjentowi znieczulenia miejscowego). Niekiedy właściwa korona zęba jest na tyle zniszczona, iż lekarz musi dodatkowo założyć wkład koronowo-korzeniowy, aby korona protetyczna mogła utrzymać się na miejscu.

Kolejny krok to wykonanie precyzyjnych wycisków uzębienia, dzięki którym będzie możliwe stworzenie korony idealnie dopasowanej do zgryzu (proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 dni). Następnie stomatolog zakłada pacjentowi tymczasową koronę wykonaną z akrylu.

Druga wizyta to głównie założenie nowej korony. Jeżeli pacjent akceptuje jej wygląd, a korona została wykonana prawidłowo i pasuje do miejsca, w którym ma zostać przymocowana, stomatolog przytwierdza ją na stałe za pomocą specjalnego cementu.

Efekty leczenia protetycznego

Podejmując leczenie protetyczne, należy pamiętać, iż jego głównym celem jest profilaktyka i ochrona jamy ustnej przed dalszą degradacją. Brak odpowiedniego leczenia protetycznego może prowadzić do większej ruchomości i przemieszczania się zębów, nienaturalnego wydłużania się pojedynczych zębów, a z czasem również do dolegliwości bólowych w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej zgłosimy się do stomatologa protetyka w przypadku pojedynczych braków uzębienia, tym łatwiej będzie nam ochronić naturalne zęby przed dalszym niszczeniem.

Zdaniem eksperta

lek. Przemysław Juzala

W przypadku większych braków uzębienia leczenie z zakresu protetyki ma wartość nie tylko estetyczną. Przywraca ono komfort psychiczny i fizyczny pacjenta, ale również pomaga w codziennym życiu, ułatwiając gryzienie i żucie oraz zmniejszając problemy z wymową.

Chcesz się cieszyć pełnym, mocnym i zdrowym uzębieniem?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

FAQ – najpopularniejsze pytania

Protetyk to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób narządu żucia. W większości kojarzony jest z tworzeniem protez, a więc działaniami podejmowanymi w przypadku bezzębia. Zakres działalności protetyka jest jednak nieco szerszy i obejmuje między innymi także profilaktykę i rehabilitację protetyczną.

Korony protetyczne to najlepsze rozwiązanie w przypadkach, kiedy odbudowa korony zęba jest z jakichś powodów niemożliwa. Tego typu metoda dobrze sprawdza się w leczeniu protetycznym zębów słabych, stosuje się ją także, kiedy korona musi zostać odbudowana na implancie lub korzeniu.

Wybór korony nie jest prosty i zależy głównie od naszych indywidualnych uwarunkowań (np. alergii na określone materiały) oraz efektu estetycznego, jaki chcielibyśmy uzyskać. Korony pełnoceramiczne wyglądają najbardziej korzystnie, niestety – są także najdroższe. Tańsze, ale mniej estetyczne są korony porcelanowe. Zazwyczaj pacjenci decydują się na droższe rozwiązanie przy wypełnianiu ubytków w przednim odcinku łuku zębowego. Osobom uczulonym na metale nieszlachetne zaleca się wybór estetycznych i jednocześnie niepowodujących reakcji alergicznych koron porcelanowych na złocie.

Nasi specjaliści wykonują na implantach korony pełnoceramiczne (na podbudowie cyrkonowej) lub korony porcelanowe (te wymagają podbudowy metalowej). Należy pamiętać, że w przypadku implantów konieczne jest zastosowanie dodatkowych łączników, pozwalających na umiejscowienie korony na implancie.

Wykonanie korony protetycznej jest wieloetapowe i może niekiedy wywoływać u pacjenta dyskomfort. Nasi lekarze zawsze dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować nieprzyjemne doznania podczas zabiegu – stosują znieczulenia miejscowe oraz tłumaczą pacjentowi, kiedy i z jakich powodów może przez chwilę poczuć się niekomfortowo.

Wkład koronowo-korzeniowy ma celu wzmocnienie złamanych zębów.To niewielkie ćwieki, które lekarz stomatolog z użyciem specjalnego cementu przytwierdza do korzenia zęba. Wykonanie wkładu korzeniowego bywa niezbędnym etapem złożonego leczenia stomatologicznego i pozwala uratować te zęby, które mogłyby wskutek innych zabiegów ulec złamaniu.

Kto wykonuje?

null

Sławomir Kwieciński

null

Przemysław Juzala

null

Monika A. Kubacka

null

Dorota Caruk

Cennik – protetyka

UsługaCena
Konsultacja z protetykiembezpłatna
Konsultacja z wykonaniem planu leczenia100 zł
Zabieg usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego
*Przy wkładach złożonych cena ustalana jest indywidualnie
*300 – *500 zł
Zdjęcie starej korony lub mostu100 – 200 zł
Zacementowanie korony założonej w innym gabinecie 150 zł
Wkłady koronowo-korzeniowe
Wkład ze stali500 zł
Wkład ze złota700 zł + koszt zużytego złota
Wkład z włókna szklanego500 zł
Wkład pełnoceramiczny (ZirkonZahn®)800 zł
Wkład typu Rhein (na zatrzask kulkowy)800 zł
Korony i Mosty* protetyczne
*Cena mostu zależy jest od liczby punktów liczonych jako korony protetyczne. Jedna korona to jeden punkt.
Tymczasowa korona akrylowa (wykonywanie w gabinecie)100 zł
Tymczasowa korona akrylowa (wykonywanie w pracowni)150 zł
Tymczasowy most akrylowy (wykonywanie w gabinecie) – 1 punkt100 zł
Tymczasowy most akrylowy (wykonywanie w pracowni) – 1 punkt200 zł
Korona porcelanowa wykonywana ze stali900 zł
Korona porcelanowa na złocie900 zł + koszt zużytego złota
Korona pełnoceramiczna typu ZirkonZahn®1700 zł
Korona porcelanowa na implancie tworzona na podbudowie metalowej2250 zł
Korona porcelanowa w przęśle mostu (implanty)1000 zł
Korona pełnoceramiczna tworzona na implancie3000 zł
Korona pełnoceramiczna mocowana w przęśle mostu (implanty)1500 zł
Korona cyrkonowa z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym3800 zł
Most kompozytowy na włóknie szklanym - 1 punkt600 zł
Inlay/Onlay
Inlay lub Onlay kompozytowa700 zł
Inlay lub Onlay pełnoceramiczna ZirkonZahn®2000 zł
Licówki
Licówka kompozytowa - wykonanie w gabinecie500 zł
Licówka kompozytowa - wykonanie w pracowni protetycznej800 zł
Licówka porcelanowa2000 zł
Protezy Ruchome
Całkowita proteza akrylowa dolna lub górna1400 zł
Proteza częściowa osiadająca (1 punkt)150 zł
Podścielenie protezy400 zł
Proteza szkieletowa2200 zł
Naprawa protezy w obrębie 1 punktu150 zł
Proteza (pełen łuk) na zatrzaskach (przy implantach) – pełen łuk5000 zł
Szyna relaksacyjna przy zabiegu z użyciem toksyny botulinowej299 zł
Szyna relaksacyjna (leczenie bruksizmu)400 zł
Indywidualne ochraniacze sportowe400-800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
http://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off